ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΟ Λάνγκφορντ «γονάτισε» την Μπάμπεργκ!

Ο Λάνγκφορντ «γονάτισε» την Μπάμπεργκ!

Μία ομάδα μόνος του ο Κιθ Λάνγκφορντ! Η Ούνιξ κυνηγούσε για τρία δεκάλεπτα την Μπάμπεργκ, με τον Αμερικανό γκαρντ να παίρνει… φωτιά στο τέταρτο και να της δίνει τη νίκη με 63-58, με την οποία ανέβηκε στο 7-10 στην Ευρωλίγκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-10.

Ο Λάνγκφορντ τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Γουίλιαμς να προσθέτει άλλους 13 πόντους και τον Κώστα Καϊμακόγλου είχε 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, για την ομάδα του Πασούτιν, ενώ από τους πρωταθλητές Γερμανίας ξεχώρισαν οι Στρέλνιεκς και Μίλερ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, με τον Ζήση να είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σφιχτό ήταν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου (10-10), με την Μπάμπεργκ όμως να παίρνει τον έλεγχο στο τελευταίο τρίλεπτο και να το κλείνει στο +7 (13-20). Οι Γερμανοί έφτασαν ακόμη και στο +11 (16-27) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ούνιξ να μένει στο παιχνίδι με τους Λάνγκφορντ και Τζόνσον και έτσι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 30-36.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι άφησε χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους για πάνω από πέντε λεπτά, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +12 (30-42). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρώσοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με τον Λάνγκφορντ και έτσι πλησίασαν στο τέλος (46-47).

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε «ζεσταθεί» για τα καλά από την προηγούμενη περίοδο, στέλνοντας την Ούνιξ στο +6 (59-53), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για την Μπάμπεργκ, με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 63-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 46-47, 63-58