ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΟ καλός ο Μίλος και την Μπάρσα… αλέθει!

Ο καλός ο Μίλος και την Μπάρσα… αλέθει!

Συνεχίζει ακάθεκτη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!  Η ομάδα του Ιτούδη δεν είχε τους Ντε Κολό και Τζάκσον, αλλά ο Τεόντοσιτς –που επέστρεψε από τραυματισμό- είχε τρομερή όρεξη (16π., 11 ασ.) και μαζί με τον «καυτό» Χίγκινς (23π.) την οδήγησαν στη νίκη (92-76) επί της Μπαρτσελόνα, για το 11-1 στη φετινή Ευρωλίγκα. Στο 5-7 οι Καταλανοί.

Επίσης, οι Ρώσοι είχαν τρομερό ποσοστό έξω από τα 6,75μ., σουτάροντας 15/23 τρίποντα, με τον Κλαβέρ με 17 πόντους, να ξεχωρίζει από τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι είχαν σε άσχημα ημέρα τον Ράις (9π., 4/11 σουτ). Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 6 πόντους, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πρόσφερε 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Παρά τις απουσίες της, η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ φουριόζα στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε 21-9, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει στο +13 (24-11). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε με ένα 5-0 στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (29-11).

Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπαρτσελόνα άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, ρίχνοντάς την σε μονοψήφιο αριθμό (36-29), στα μισά. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν ξανά ρυθμό και έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα, μέσα από την καλή της περιφέρεια, κατάφερε να μειώσει στο καλάθι στο τέλος (44-42).

Η Μπαρσελόνα μπήκε με ένα 5-0 στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα (44-47), το οποίο διατήρησε μέχρι περίπου τα μισά (51-52). Εκεί, η «ομάδα του στρατού» ανέκτησε τον έλεγχο και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (71-65).

Το… ποτάμι δεν είχε γυρισμό για τους Καταλανούς, αφού οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (78-67) στην τέταρτη περίοδο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 44-42, 71-65, 92-76.