ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΝοστιμίζει με… Μπέικον ο Παναθηναϊκός!

Νοστιμίζει με… Μπέικον ο Παναθηναϊκός!

Με έναν Μπέικον σε εξαιρετική κατάσταση και σπουδαία παρουσία στις δύο πλευρές, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-58 της Βιλερμπάν για τη 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πράττοντας το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα»

Στην εναρκτήρια περίοδο πρώτο όπλο των δύο ομάδων ήταν η άμυνα τους. Τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο ειδικότερα στα πρώτα λεπτά. Με όπλο το επιθετικό transition ο Παναθηναϊκός επιθετικά απέκτησε +5 (11-6) με μπάσιμο του Νέιτ Γουόλτερς και ύστερα οι δύο βολές του Ντουέιν Μπέικον ανέβασαν επιπλέον τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είδαν τη γαλλική ομάδα να πλησιάζει στους -3 (19-16), όμως από εκεί και πέρα πάτησε το… γκάζι και απέκτησε απόσταση ασφάλειες με ενέργειες των Μπέικον, Γκουντάιτις και Λι. Διψήφια διαφορά απέδωσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (29-18) με σουτ μέσης απόστασης

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58