ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΝικ και Ιωάννης κράτησαν ζωντανό τον Παναθηναϊκό!

Νικ και Ιωάννης κράτησαν ζωντανό τον Παναθηναϊκό!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου… κέρασε για την ονομαστική γιορτή του και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Νικ Καλάθη, χάρισαν στον Παναθηναϊκό μια πολύτιμη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου (77-67) στο ΟΑΚΑ! Καλύτερη η ομάδα του Πιτίνο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν απειλήθηκε επί της ουσίας από τους φιλοξενούμενους.

Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ κατέβασε και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο ομογενής γκαρντ του «τριφυλλιού» πραγματοποίησε μία ακόμα πληθωρική εμφάνιση, με 14 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ!

Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-9 και παραμένουν ζωντανοί στη μάχη που δίνουν για την είσοδο στην οκτάδα, ενώ ακολουθούν 3 διαδοχικά εκτός έδρας. Από τους Βαυαρούς ξεχώρισε ο Ουίλιαμς, που πέτυχε σχεδόν το 1/3 των πόντων της ομάδας τους (21 από τους 67).

Στο πρώτο τετράλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Εντούτοις, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με εξαιρετική άμυνα μετέτρεψε το 10-9 (4’) σε 19-9 (8’) έχοντας και πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Με τον Παπαπέτρου να «εκτελεί» έξω από τα 6,75 μ., οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (22-11) δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο απέναντι σε μια ομάδα που δεν… ήξερε τι ήθελε.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 του «τριφυλλιού» (26-11 στο 12’), ωστόσο η Μπάγερν απάντησαν με το ίδιο νόμισμα (26-15 στο 13’). Μάλιστα, η ομάδα του Ράντονιτς πλησίασε ακόμα περισσότερο (33-25 στο 17’).

Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 8-2 απομακρύνθηκαν με 14 πόντους διαφορά (41-27 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Κινγκ να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +11 (43-32).

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε στους 6 (45-39 στο 22’) αναγκάζοντας τον Πιτίνο να ζητήσει τάιμ-άουτ. Μετά από αυτό η εικόνα των «πράσινων» βελτιώθηκε και απομακρύνθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (51-41 στο 24’).

Από ‘κει και πέρα, η διαφορά ανεβοκατέβαινε μεταξύ 8 και 10 πόντων, με το «τριφύλλι» να βρίσκει λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Παπαπέτρου και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (59-50).

Κάπως έτσι κύλησε και ολόκληρη η τέταρτη περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα σαφές προβάδισμα νίκης, ειδικά από τη στιγμή που η Μπάγερν μείωσε σε 61-54 (31’). Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» ήταν στο +10 (71-61) και είχε βάλει τις βάσεις για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη, οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις επιθετικά και να πλησιάσουν στο σκορ. Τη χαριστική βολή στην ομάδα του Ράντονιτς έδωσαν ο Καλάθης και ο Γκιστ που μετέτρεψαν το 73-65 (38’) σε 77-65. Το τελικό 77-67 χάρισε την 8η νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό, που παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67.