ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΜυθικός Παππάς «σκότωσε» τη Φενέρ! (video)

Μυθικός Παππάς «σκότωσε» τη Φενέρ! (video)

Ραψωδία του Νίκου Παππά στο ΟΑΚΑ! Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε τους εννιά τελευταίους πόντους του Παναθηναϊκού, σημείωσε το νικητήριο τρίποντο 1’’ πριν από τη λήξη και ουσιαστικά… σκότωσε τη Φενέρμπαχτσε, χαρίζοντας τεράστια νίκη στον ψυχωμένο Εξάστερο με 70-68. Θρίλερ στο κλειστό του Αμαρουσίου, με τους παίκτες του Πασκουάλ να δυσκολεύονται στην επίθεση, αλλά να παίζουν άμυνα από… άλλον πλανήτη στο δεύτερο μέρος, χάρη στην οποία έμειναν όρθιοι, μέχρι να έρθει το ρεσιτάλ του 27χρονου άσου.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Παππάς, ενώ 12 είχε ο Καλάθης με 6 ασίστ και πάντα… μέσα σε όλα. Χαμηλά στο σκοράρισμα ο Σίνγκλετον (με 6π.), αλλά μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν πραγματικός κέρβερος στην άμυνα, στο δεύτερο 20λεπτο. Βοήθησε πολύ ο Αντετοκούνμπο όταν μπήκε στο ματς, έδωσε και τη ψυχή του ο Γκιστ παρά το ότι ήταν φορτωμένος με φάουλ από νωρίς, φοβερό κοουτσάρισμα από τον Πασκουάλ που πήγε σε τρικ με χαμηλά σχήματα και τελικώς δικαιώθηκε, δένοντας… κόμπο τους πρωταθλητές Ευρώπης στην επανάληψη. Επόμενο ματς για τον Εξάστερο, που ανέβηκε στο 2-2, με την Μπασκόνια στην Ισπανία, στις 2 Νοεμβρίου.