Aθλητικά NέαΜέγας Τζέιμς «σκότωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Μέγας Τζέιμς «σκότωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Με έναν μαγικό Μάικ Τζέιμς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη ματσάρα με τη Ρεάλ Μαδρίτης (74-73) και κατέγραψε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 28 πόντους και το καθοριστικό… τετράποντο στο φινάλε του αγώνα, ενώ έφερε την ομάδα του Ιτούδη στο 8-3.

Από την άλλη, η «βασίλισσα» -στο πρώτο της παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Καμπάτσο- υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 5 νίκες (6-5). Κορυφαίοι για τους Ισπανούς οι Τόμπκινς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ταβάρες (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Εντούτοις, η Ρεάλ αντέδρασε και με επιμέρους 11-2, ανέτρεψε την κατάσταση (8-11 στο 5’). Με τους Ντεκ και Τόμπκινς να πυροβολούν, η ομάδα του Λάσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (17-20).

Η «βασίλισσα» μπήκε… φουριόζα στη δεύτερη περίοδο και με τους Γιουλ, Ράντολφ να εκτελούν από την περιφέρεια, απομακρύνθηκε με +9 (20-29 στο 13’). Μάλιστα, οι Μαδριλένοι συνέχισαν το κρεσέντο τους και απέκτησαν «αέρα» 11 πόντων (25-36 στο 15’).

Εντούτοις, η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε και με σερί 10-0, πλησίασε σε απόσταση βολής (35-36 στο 18’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ κακών επιλογών, με τη Ρεάλ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 3 πόντων (35-38).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Ρώσους, που ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση μέσα από την καλή τους άμυνα. Το 43-45 στο 23’ μετατράπηκε σε 56-52 (29’), με τον Τζέιμς να πυροβολεί τους φιλοξενούμενους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 2 εύστοχες βολές του Κλάιμπερν, ο οποίος έφερε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο +3 (58-55).

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, το ματς έσπασε… καρδιές και κύλησε στην κόψη του ξυραφιού. Η Ρεάλ βρήκε περισσότερες λύσεις στην εκκίνηση και πέρασε μπροστά (60-61 στο 32’). Κάπου εκεί πήρε τ’ όπλο του πάλι ο Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 10 διαδοχικούς πόντους κι έφερε την ομάδα του στο +4 (70-66 στο 37’) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα.

Ακολούθησαν κάκιστες επιλογές και από τις δύο ομάδες μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, που έγινε το «έλα να δεις». Με τρίποντο του Τόμπκινς στα 24’’, η «βασίλισσα» πέρασε μπροστά (70-71), ωστόσο η τελευταία επίθεση ανήκε στους γηπεδούχους.

Ο Τζέιμς αστόχησε στο πρώτο τρίποντο, αλλά ο Χάκετ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έσπρωξε την μπάλα στον συμπαίκτη του, που εκτέλεσε από τη γωνία για 3 και κέρδισε το φάουλ με 2,5 δευτερόλεπτα για το φινάλε: ο Αμερικανός ευστόχησε στη βολή και διαμόρφωσε το 74-71.

Μετά από την επαναφορά της μπάλας, ο Γιουλ «σέρβιρε» στον αμαρκάριστο Ταβάρες, που απλά μείωσε για το τελικό 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-38, 58-55, 74-73.