ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΜεγάλη «βασίλισσα»… γονάτισε την Μπαρτσελόνα!

Μεγάλη «βασίλισσα»… γονάτισε την Μπαρτσελόνα!

Με τους Ντεκ και Γιουλ να ξεκινούν την αντεπίθεση για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πρωταγωνιστή τον Μούσα στην παράταση, η Ρεάλ νίκησε 91-86 την Μπαρτσελόνα στο Clasico!

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο για περίπου 30 λεπτά, παίρνοντας ακόμη και διψήφιες διαφορές, αλλά η «βασίλισσα» είχε την απάντηση και παίρνοντας το ροζ φύλλο πήγε στο 14-7, ενώ στο 13-8 υποχώρησαν οι «μπλαουγκράνα».

Κορυφαίος ο Ντεκ με 23 πόντους, με τον Γιουλ να είχε 19π. και τον Μούσα 18π.
Από την Μπαρτσελόνα, ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 17π.

Με «όπλο» την άμυνά της η Μπαρτσελόνα πήγε αρχικά στο 4-12 και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο στο +12 (6-18), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα και με την είσοδο του Ντεκ στο παρκέ, η Ρεάλ βρήκε ρυθμό και έτσι κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-20).

Με σερί 5-0 μπήκαν οι Καταλανοί στη δεύτερη περίοδο για το +9 (16-25) και χάρη στον Αμπρίνες ήταν εκεί (21-30), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, η «βασίλισσα» αντέδρασε με Μούσα και Ρούντι πλησιάζοντας (28-31), όμως οι «μπλαουγκράνα» απάντησαν με τρίποντα για το νέο +9 (30-39), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο σημειώθηκε μόνο ένα καλάθι του Χεζόνια που διαμόρφωσε το 32-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λαπροβίτολα έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +10 (34-44), στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Ρεάλ να απαντά με σερί 8-0 και να πλησιάζει στο καλάθι (42-44), στο 24’. Η απάντηση των Καταλανών ήρθε αρχικά με απανωτά τρίποντα του Κάλινιτς και στη συνέχεια με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +10 (45-55), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +9 (50-59).

Με μπροστάρη τον Ντεκ, η «βασίλισσα» έδειξε σφυγμό και μείωσε (57-61), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους να ήταν μπροστά (63-67), μέχρι το 35’. Ακολούθησε ένα τρομερό προσωπικό κρεσέντο από τον Γιουλ, με τη Ρεάλ να περνά μπροστά (69-67), στο 37’. Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε από τον Χίγκινς, ο οποίος με δικούς του πόντους την πήγε στο +4 (69-73), στα 1:12’’ πριν τη λήξη. Οι Χεζόνια και Γιουλ ισοφάρισαν (73-73), στα 37’’, με τον Μίροτιτς να κάνει βήματα στην επόμενη φάση και τον Γιουλ το ίδιο, στα 2,6’’ πριν από τη λήξη.

Ο Σατοράνσκι αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.
Μέσα από την τρομερή της άμυνα η Ρεάλ είχε τον έλεγχο στο έξτρα πεντάλεπτο και με τον Μούσα να είχε πάρει… φωτιά πήγε στο +8 (84-76), στο 43’. Με απανωτά κλεψίματα η Μπαρτσελόνα έκανε μεγάλο comeback και μείωσε στο -3 (87-84), στα 12’’ πριν από τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ντέρμπι πήγε στη… ρουλέτα των βολών, με τη «βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-39, 50-59, 73-73 κ.δ., 91-86 παρ.