Aθλητικά NέαΜε την… ψυχή στόμα νίκησε τη Ζενίτ η Αρμάνι

Με την… ψυχή στόμα νίκησε τη Ζενίτ η Αρμάνι

Την αντίσταση της μαχητικής Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κατάφερε να κάμψει η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία νίκησε 73-72 και έτσι ανέβηκε στο 9-8.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μεσίνα ήταν ο Μίτσοβ με 13 πόντους, με τον Ταρζέφσκι να είχε 11π. και τους Σκόλα και Γκουντάιτις από 10π. ο καθένας, ενώ ο Αργεντινός σέντερ μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Από το σύνολο του Πλάθα, που έκλεισε τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας στον πάτο της βαθμολογίας στο 4-13, ξεχώρισε ο Αγιόν με 15 πόντους και ο Χόλινς με 14π.

Υψηλός ήταν ο ρυθμός της αναμέτρησης από νωρίς, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά (19-17) την Αρμάνι. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, καθώς κανείς από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει, με το σκορ να ήταν στο 41-41 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Σκόλα να πετυχαίνει σερί τρίποντα και να στέλνει την Αρμάνι στο +7 (51-44), στο 24’. Η Ζενίτ αντέδρασε με ένα δικό της 7-0 και ισοφάρισε (51-51), ενώ με τρίποντο του Χβοστόφ πέρασε μπροστά (53-54), στο 29’ και με καλάθι του ίδιου έκλεισε προηγούμενη την τρίτη περίοδο (55-56).

Μετά το νευρικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ακολούθησαν τα μεγάλα σουτ από τις δύο ομάδες που ήταν μαζί (65-65), μέχρι το 36’. Στη συνέχεια, η Αρμάνι έκανε ένα μίνι ξέσπασμα για το +4 (69-65), με τον Αλμπισί να φέρνει το ματς στον πόντο (69-68) στο 38’. Ο Γκουντάιτις έδωσε «ανάσα» (71-68) στους Ιταλούς, με τον Χόλινς να κάνει 1/2 από τη γραμμή και τον Ταρζέφσκι να «κλειδώνει» (73-69) τη νίκη με τους, που ήρθε με το τελικό 73-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-41, 55-56, 73-72