ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Λύγισε» τον Γκριν η Χίμκι του Μπαρτζώκα!

«Λύγισε» τον Γκριν η Χίμκι του Μπαρτζώκα!

«Καθάρισε» τη Βαλένθια η Χίμκι! Ο Έρικ Γκριν κρατούσε σχεδόν… μόνος του τις «νυχτερίδες», με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είχε περισσότερες λύσεις και να νικά 75-70 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Στο πρώτο ημίχρονο, η Χίμκι ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +7 (43-36).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια μπήκε πολύ… φουριόζα και με ένα επιμέρους σκορ 4-18(!), πέρασε μπροστά (47-54) στα μισά. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι δεν τα παράτησαν και κάνοντας τη δική τους αντεπίθεση, έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 59-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε με ένα 7-0 (66-57) και διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι τη λήξη, έφτασε στη νίκη με το 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-36, 59-57, 75-70