ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Λύγισε» την Μπάγερν και παραμένει ψηλά η Μονακό!

«Λύγισε» την Μπάγερν και παραμένει ψηλά η Μονακό!

Με θετικό τρόπο έκλεισε τη «διαβολοβδομάδα» η Μονακό! Μετά την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε, η ομάδα του Πριγκιπάτου έκαμψε την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου, νικώντας 80-79 και ανεβαίνοντας στο 7-3. Από την άλλη, οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 3-7.

Για τρία δεκάλεπτα, το ματς ήταν ντέρμπι και στο τέταρτο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν ένα ξέσπασμα, παίρνοντας διψήφια διαφορά που ήταν στο +11 (77-66), στο 1:05’’ πριν από τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την επική ανατροπή, αλλά δεν είχαν χρόνο.

Κορυφαίος της Μονακό ο Οκόμπο με 16 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Ντιαλό και Τζέιμς. Από τους Βαυαρούς, ξεχώρισε ο Ομπστ με 18π.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τη Μονακό, η οποία με πολυφωνία στην επίθεση και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκε 15-4 στα πρώτα έξι λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η αναμέτρηση ανήκε στην Μπάγερν, καθώς μέσα από την άμυνά της και τον αρκετά δραστήριο Ρούμπιτ έκανε επιμέρους σκορ 2-10, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-14).

Με μπροστάρη τον Χολ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα (22-16), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η αντίδραση των Βαυαρών ήρθε με άμυνες και σουτ από την περιφέρεια, για ένα σερί 10-0 και το +4 (22-26), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο και διατηρούσε μπροστά (29-33), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο πήραν… μπρος Τζέιμς και Ντιαλό και έτσι η Μονακό πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (34-33).

Μεγάλο ντέρμπι έγινε σ’ όλη την τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το τρίποντο του Οκόμπο στο τέλος να διαμορφώνει το 53-50. Πολύ καλύτερο ξεκίνημα από τη Μονακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Λόιντ και Οκόμπο να την στέλνουν στο +10 (67-57), στο 35’. Στη συνέχεια, μπήκε στην… εξίσωση ο Τζέιμς για το +11 (75-64), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για το comeback, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το τελικό 80-79.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79