«Λύγισε» με αντεπίθεση την ΤΣΣΚΑ η Μπαρτσελόνα!

Την κούραση και τις απουσίες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκμεταλλεύτηκε στο τέλος η Μπαρτσελόνα, νικώντας 76-66 και μπαίνοντας με το… δεξί στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά (7-9), με την Μπαρτσελόνα να πατάει το… γκάζι στη συνέχεια και να ξεφεύγει (17-9). Από την άλλη, η ΤΣΣΚΑ δεν έδειχνε να είχε την απάντηση, με τους «μπλαουγκράνα» να κλείνουν την πρώτη περίοδο με το +10 (24-14).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι Καταλανοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +14 (33-19), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρώσοι συνδέθηκαν με το καλάθι, αλλά η άμυνά τους δεν μπορούσε να αναχαιτίσει τον Μίροτιτς, με το σκορ στο τέλος του να ήταν το 41-33.

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε τη διψήφια απόστασή της μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου μέρους (51-39). Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Ιτούδη προσπάθησε να αντιδράσει (51-44), με τον ρυθμό του ματς να πέφτει, αλλά τους γηπεδούχους να είχαν σταθερά το προβάδισμα (55-48), μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σενγκέλια ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ΤΣΣΚΑ, με το ματς να πηγαίνει στο καλάθι (57-55), στο 32’. Στη συνέχεια, όμως, ήρθε η αντίδραση από τους Χίγκινς και Αμπρίνες για το +10 (65-55), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν υπήρχε… επιστροφή, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει την κατάσταση και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-33, 55-48, 76-66