ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΚρατάει… γερά η Φενέρ!

Κρατάει… γερά η Φενέρ!

Η Φενέρμπαχτσε… αντέχει!

Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τους Σλούκα και Βέσελι, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε 76-67 της Ζαλγκίρις, μέσα στο Κάουνας και με 16-8 βρίσκεται σταθερά στο… κυνήγι του Ολυμπιακού, αλλά και μπροστά από τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Κορυφαίος των πρωταθλητών Τουρκίας ήταν ο Ούντο με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Μαχμούτογλου και Μπογκντάνοβιτς να είχαν από 14 ο καθένας. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιανκούνας με 15 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά, αλλά τη Φενέρ να είχε ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-19). Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν μπροστά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (21-26). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ζαλγκίρις έκανε ένα ξέσπασμα και με επιμέρους σκορ 10-2 πήρε το προβάδισμα (31-28), με τον Ούντο να διαμορφώνει το 31-30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Φενέρμπαχτσε σοβαρεύτηκε και ανέκτησε τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς το προβάδισμα (36-38) και να κλείσει την περίοδο στο +7 (48-55). Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του «Σάρας», όπου με ένα σερί 8-0 εξάλειψε τη διαφορά (56-55). Ωστόσο, η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση και μέσα από την «καυτή» τους περιφέρεια έφτασαν στο +10 (58-68) στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Φενέρ έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 31-30, 48-55, 67-76