ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Κλείδωσε» τη δεύτερη θέση η ΤΣΣΚΑ και περιμένει τον… έβδομο

«Κλείδωσε» τη δεύτερη θέση η ΤΣΣΚΑ και περιμένει τον… έβδομο

Εύκολο βράδυ είχε απέναντι στη Χίμκι η ΤΣΣΚΑ, καθώς επικράτησε 80-72 και έτσι «σφράγισε» τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια, περιμένοντας πλέον τον έβδομο για αντίπαλο στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για την «ομάδα του στρατού» ήταν ο Ντε Κολό με 14 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Χάινς, που είχε και 7 ριμπάουντ.

Από το σύνολο του Κουρτινάιτις, ξεχώρισαν οι Σβεντ και Μίκι με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Γρήγορος και καλός ήταν ο ρυθμός του ματς από την αρχή, με την ΤΣΣΚΑ να είχε τον έλεγχο (5-10) και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +8 (15-23). Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ιτούδη να ξεφεύγει σε διψήφια τιμή (31-41) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +12 (37-49).

Το ίδιο δυνατά μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι και χάρη στους Ντε Κολό και Χάκετ η υπέρ τους διαφορά ξέφυγε στο +19 (42-61), στο 26΄. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε με τη Χίμκι να μειώνει σε 51-64, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Ιτούδη δεν πιέστηκε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-49, 51-64, 72-80