ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΚαθάρισε την Αρμάνι και κυνηγάει την Φενέρ

Καθάρισε την Αρμάνι και κυνηγάει την Φενέρ

Με άνεση στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και λίγο ζόρι στο φινάλε, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Αρμάνι με 101-93 και σημείωσε την 20η επικράτηση της στα 25 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, ενώ είναι πιθανό (αν ηττηθεί η Μπαρτσελόνα) να εξασφάλισε από σήμερα το πλεονέκτημα στα πλέι-οφ. Πρώτος σκόρερ ο Χάντερ με 19 πόντους, ενώ 18 είχε ο Χίγκινς. Για την Αρμάνι που έφτασε στο 13-12 είχε 16 ο Μίτσοφ.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι και το 7’ με το σκορ στο 12-12. Ο Ντε Κολό στα 2:50 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τρίποντο γράφει το 15-12, όμως ένα επιμέρους 9-2, όπου είχε και τρίποντο με φάουλ του Τζέιμς προηγήθηκε με με 17-21 στο 1:32 πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο.Όμως ένα 8-0 σερί των γηπεδούχων, έφερε το παιχνίδι στο 25-21, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, για να λήξει αυτή στο 27-24.

Στα πρώτα 3:36 της δεύτερης περιόδου η ΤΣΣΚΑ ανεβάζει τη διαφορά στο +8 με τον Μπολομπόι να σημειώνει τους επτά από τους δέκα πόντους για τη ρωσική ομάδα για να γίνει το 37-29 στο 14’, για να φτάσει η διαφορά ακόμα και στου +10 με τον Σέρχι να κάνει το 44-34 με τρίποντο στο 17’, με την γηπεδούχο να διατηρεί μια διαφορά κοντά στο διψήφιο και το ημίχρονο να τελειώνει με 51-43.

Η Αρμάνι θα μειώσει μέχρι και τους πέντε πόντους, με το παιχνίδι να μπαίνει στο 23’, ωστόσο από το 54-49 ακολουθεί ένα σερί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6-0 με τον Κλάιμπερν να σημειώνει πέντε σε αυτό το διάστημα και τη διαφορά να πηγαίνει στο +11 (60-49). Με τρίποντο του Κουρμπάνοφ η διαφορά θα πάει και στο +13 (70-57), στα 3:24 πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Ο Νάναλι θα κλείσει την 3η περίοδο με δύο εύστοχες βολές για το 76-66.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι και το έπραξε σε ένα επιμέρους 10-1 που έστειλε τη διαφορά στο +19 για τη ρωσική ομάδα, με 86-67 στο 33’, οπότε και φαινόταν πως η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά Στο 35’ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 91-75, ωστόσο η Αρμάνι έκανε μια προσπάθεια να επανέλθει με ένα σερί 6-0 που έστειλε τη διαφορά στους 7, με ένα σερί 9-0 για το 91-84 στα 3:28 πριν το τέλος. Ο Κλάιμπερν κάνει το 96-87 στα 2:04 πριν το φινάλε. Παρότι πίεσε η Αρμάνι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, από το να περιορίσει την διαφορά της ήττας στους έξι πόντους, 101-95.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 51-43, 76-66, 101-95