ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Κάηκε» από τη Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός

«Κάηκε» από τη Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός

Τρίτη και… φαρμακερή για τον Παναθηναϊκό! Μετά τις δύο σερί νίκες, οι «πράσινοι» προσγειώθηκαν… απότομα στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας την ήττα 96-83 από τη Ζαλγκίρις, σε εξ αναβολής ματς της 18ης αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 7-18, ενώ από την άλλη οι Λιθουανοί παρέμειναν ουραγοί, με ρεκόρ 6-19. Από τον ξανά ελλιπή Παναθηναϊκό, ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Σαντ-Ρος με 16π. Για την ομάδα του Κάουνας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουλάνοβας με 22 πόντους, με τον Λοβέρν να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 17π. και 12 ριμπάουντ.

Με τους Καββαδά, Έβανς, Μαντζούκα, Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Νευρικό ξεκίνημα από τους «πράσινους», με τους Λουκοσιούνας και Κάβανο να κάνουν μεγάλη «ζημιά» στην άμυνα και έτσι η Ζαλγκίρις να ξεφεύγει στο +10 (5-15), στα πρώτα έξι λεπτά. Το «τριφύλλι» έβγαλε μία προσωρινή αντίδραση με ένα 4-0 (9-15), αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου οι παίκτες του Πρίφτη έδωσαν… δικαιώματα στους φιλοξενούμενους. Έτσι, με τα πολλά και φθηνά λάθη, σε συνδυασμό με τους «ζεστούς» Ουλάνος, Λεκαβίτσιους και Μιλάκνις η ομάδα του Ζντοβτς έκανε επιμέρους σκορ 1-14 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +19 (10-29).

Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και ο Λοβέρν μέσα από τη ρακέτα, έστειλαν τη Ζαλγκίρις στο +23 (14-37), στο 12’. Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε τον ρυθμό των Λιθουανών με τη «άμυνα ζώνης» και με τους Νέντοβιτς και Μέικον ροκάνισε τη διαφορά (24-39), στο 15’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι «διάβασαν» αυτή τη συνθήκη και με μπροστάρηδες τους Λεκαβίτσιους και Λοβέρν ξέφυγαν ξανά στο +20 (28-48), με τον Μέικον να κρατούσε επιθετικά το «τριφύλλι», αλλά το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 34-52.

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις 83-96
Τα αμυντικά προβλήματα, αλλά και η δυσκολία αντιμετώπισης του Λοβέρν στο «ζωγραφιστό» αποτελούσαν μεγάλο θέμα για τον Παναθηναϊκό και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Ζαλγκίρις να πηγαίνει στο +22 (36-58), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα με απανωτά τρίποντα και από τους δύο, αλλά τους Λιθουανούς να κρατούσαν τη μεγάλη διαφορά τους (51-71), μέχρι το 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον επιθετικό ρυθμό τους, όχι όμως ο Νέντοβιτς, ο οποίος συνέχισε το ίδιο «καυτός» και έτσι η ομάδα του Πρίφτη «ψαλίδισε» στο -15 τη διαφορά (61-76), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τα τρίποντα του Μιλάκνις, η Ζαλγκίρις πήγε ξανά στο +20 (64-84), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έριξαν… στροφές, με τον Παπαγιάννη να μειώνει στο -14 (72-86), στο 35’. Αυτή, ήταν και η τελευταία αντίδραση των «πράσινων», με το ματς να γίνεται ελεύθερο μέχρι τη λήξη και το τελικό σκορ να ήταν το 83-96.

Τα δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96