ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ ΤΣΣΚΑ υποκλίθηκε στην Ρεάλ

Η ΤΣΣΚΑ υποκλίθηκε στην Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η ομάδα που έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλη φέτος στο να κερδίσει την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα πριν μερικές εβδομάδες. Ό,τι δεν κατάφερε λοιπόν στη Μόσχα το κατάφερε στη Μαδρίτη, όπου πραγματοποιώντας μία τρομερή εμφάνιση πήρε μία σπουδαία νίκη με 95-85.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την ΤΣΣΚΑ στην διοργάνωση, που πλέον έχει ρεκόρ 12-4 και αισθάνεται για τα καλά την “καυτή” ανάσα της Ρεάλ, του Ολυμπιακού και της Μπασκόνια που βρίσκονται πλέον πολύ κοντά της, έχοντας ρεκόρ 11-5. Κοινώς, η EuroLeague απέκτησε πλέον νέο ενδιαφέρον ακόμα και για την κορυφή, κάτι που μέχρι πριν τρεις εβδομάδες έμοιαζε υπόθεση… προσωπική για την Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρεάλ Μαδρίτης να ξεφεύγει με 8-2, αλλά την ΤΣΣΚΑ να απαντάει άμεσα και να μειώνει σε 12-10. Τότε όμως η Ρεάλ κατάφερε να ανοίξει λίγο τέμπο και να ξεφύγει με 21-14. Το γεγονός αυτό ωστόσο δεν πτόησε την ΤΣΣΚΑ, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 2-10 και πέρασε μπροστά με 23-24.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν το σκορ ήταν 40-40. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κάπου εκεί ξέσπασαν και ξέφυγαν με 47-40 και 50-42, με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης να καταφέρνει ωστόσο να μειώσει σε 50-46 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ρεάλ να ξεφεύγει με 54-48, αλλά την ΤΣΣΚΑ να μην αφήνει την κατάσταση να ξεφύγει περισσότερο, αλλά και να περνάει μπροστά με 65-66 και 67-68 λίγο αργότερα. Οι “Μαδριλένοι” όμως απάντησαν με ένα σερί 7-0 σε εκείνο το σημείο και πέρασαν μπροστά με 74-68, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι τελικά 74-70.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε την Ρεάλ να “χτίζει” μία διαφορά 8 πόντων (84-76), αλλά την ΤΣΣΚΑ να απαντάει άμεσα με ένα σερί 6-0 και να μειώνει σε 84-82 και να κάνει ξανά ντέρμπι το ματς. Λίγο αργότερα μάλιστα με ένα τρίποντο του Κουρμπάνοφ μείωσε σε 87-85. Τότε όμως ήταν που ανέλαβε δράση ο Γιουλ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 90-85, ενώ έπειτα από 1 βολή του Ντόνσιτς σημείωσε άλλους 4 πόντους, οδηγώντας την Ρεάλ στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 50-46, 74-70