ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ ΤΣΣΚΑ δύσκολα το 1-0 επί του Αστέρα με τρομερό Τεόντοσιτς

Η ΤΣΣΚΑ δύσκολα το 1-0 επί του Αστέρα με τρομερό Τεόντοσιτς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Euroleague, καθώς νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 84-74. Οι Ρώσοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στους ανταγωνιστικούς Σέρβους (44-40 το ημίχρονο), οι οποίοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (68-63 στο 33′), με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη (14/4, 20:00) στο ίδιο γήπεδο.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική κοντά στο καλάθι με 72% (24/33δ), ολοκλήρωσε το ματς με θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (21/16) και είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Τεόντοσιτς, ο οποίος στο 28′ είχε σημειώσει 23 πόντους δίχως να χάσει σουτ (!) με 4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ στους συμπαίκτες του. Άξιος συμπαραστάτης του ο ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα Κάιλ Χάινς (21π, 9/12δ), ενώ ο Ντε Κολό έδωσε 10 τελικές πάσες. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιόβιτς (14π, 4/7τρ) και Μίλερ (14π, 4/6β) οι οποίοι έβαλαν μεγάλα σουτ. Κόστισαν στους φιλοξενούμενους τα 19 λάθη που έκαναν στο ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε το ματς δοκιμάζοντας αρκετά τρίποντα και με τρία συνεχόμενα προηγήθηκε με σκορ 2-9 στο 3′ με τον Ντάνγκουμπιτς. Η ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια αντέδρασε, βελτιώθηκε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 12-9, μετρώντας ένα σερί 10-0 στο ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και το προβάδισμα τους έφτασε και στο +6 (22-16), με το 22-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Ο Τεόντοσιτς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, μετρώντας 15 πόντους και 4 ασίστ, δίχως να έχει χάσει σουτ (3/3δ, 2/2τρ, 3/3β) και με δικό του τρίποντο κράτησε την διαφορά στο +6 (35-29) στο 16′ με νέο σουτ από τα 6.75 μέτρα. Ο Λαζάρεφ έφερε τους Ρώσους στο +7 (42-35), ο Ντάνγκουμπιτς απάντησε με σουτ από τα 6.75 μέτρα, με το 44-40 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να υπερισχύουν στα ριμπάουντ (12-18).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, με τον Χάινς στο 23′ να εκτοξεύει την διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (51-42). Στο 26′ η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με +11 (56-45) με τρίποντο του Φριντζόν, με τους Ρώσους να έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τους Σέρβους να σπαταλούν κατοχές στην επίθεση. Ο Μίλερ μείωσε σε 61-55 με τρίποντο, με το σκορ στο 30′ να βρίσκει την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να προηγείται με 63-56, έχοντας έναν ονειρικό και “καυτό” Τεόντοσιτς που στο 28′ είχε ήδη φτάσει τους 23 πόντους δίχως να χάσει σουτ στο ματς (4/4δ, 4/4τρ, 3/3β).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας μες τον Στίματς σε 68-63 στο 33′, αλλά στην συνέχεια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, παίρνοντας επιθετικά ριμπάουντ και βάζοντας μεγάλα σουτ, φτάνοντας στο +10 (80-70) στο 38′. Στο τέλος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε στην νίκη με 84-74, κάνοντας το 1-0 στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 63-56, 84-74

Ανά δεκάλεπτο: 25-20, 19-20, 19-16, 21-18