ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ Μακάμπι ξέρανε τη «Φενέρ», σε χρόνο μηδέν, περίπατος για Μπασκόνια!

Η Μακάμπι ξέρανε τη «Φενέρ», σε χρόνο μηδέν, περίπατος για Μπασκόνια!

Η αδιάφορη βαθμολογικά Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε τη ζημιά στη Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη, νικώντας 81-79, με τον Σίλβεν Λάντεσμπεργκ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή του χρόνου, με την μπάλα να αναπηδά τρεις φορές στο στεφάνι, πριν καταλήξει σε αυτό. Ένα αποτέλεσμα που δημιουργεί νέα δεδομένα στη διεκδίκηση μιας θέσης στην 4άδα της κανονικής περιόδου και στο πλεονέκτημα έδρας στα επερχόμενα πλέι οφ.

Η Φενέρμπαχτσε γνώρισε τη 10η ήττα της και πλέον ο Παναθηναϊκός είναι ανάμεσα στις ομάδες που αναπτερώνουν τις ελπίδες τους για είσοδο στις τέσσερις πρώτες θέσεις της κανονικής περιόδου. Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής, η «Φενέρ» έδειξε ότι θα έφθανε εύκολα ή δύσκολα στη νίκη, όμως οι απουσίες των Σλούκα και Μπογκντάνοβιτς είναι φανερές στο παιχνίδι της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (21-10), ενώ η διαφορά έφθασε στο +13 (30-17) στο 12 λεπτό. Η Μακάμπι όσο περνούσαν τα λεπτά, ανέβασε την αμυντική της απόδοση και με σερί 11-0 έφθασε σε απόσταση αναπνοής, 39-38 στο 19:17.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Η ομάδα από το Ισραήλ προσπέρασε για πρώτη φορά 45-43 στο 22:30, πήρε διαφορά έξι πόντων (53-47), με ους γηπεδούχους να απαντούν και να τελειώνουν το 3ο δεκάλεπτο στο υπέρ του 59-56.

Η μάχη κορυφώθηκε στην τελευταία περίοδο, ο Γιαν Βέσελι έκανε το 79-75 για τους γηπεδούχους (38:35), αλλά τη Μακάμπι να ισοφαρίζει 79-79, με τον Αλεξάντερ Τζόε, (39:31), τον Μπόμπι Ντίξον να τα κάνει θάλασσα στην τελευταία επίθεση της Φενέρμπαχτσε και τον Σίλβεν Λέντεσμπεργκ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι, με σουτ εκτός ισορροπίας, ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-38, 59-56, 79-81.

Περίπατος στη Γερμανία η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πέρασε με το εντυπωσιακό 96-71 από την έδρας της Μπασκόνια στη Γερμανία για τη 16η νίκη της και τώρα περιμένει στο μεγάλο ντέρμπι τον Παναθηναϊκό στη Βιτόρια, την Πέμπτη (23/3, 22:00). Εύκολη νίκη με 96-71 πέτυχε η Μπασκόνια στην έδρα της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 37-53, 53-74, 71-96.