ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ Κουμπάν με συγκλονιστικό Ράντολφ άλωσε την Βαρκελώνη στην παράταση

Η Κουμπάν με συγκλονιστικό Ράντολφ άλωσε την Βαρκελώνη στην παράταση

Σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη, το οποίο κρίθηκε στην παράταση (76-76 κ.δ.), η γεμάτη από αποφασιστικότητα Λοκομοτίβ Κουμπάν άλωσε την Βαρκελώνη, έκανε το “break στο break”, έφερε την σειρά στο 2-2 και πλέον το ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση στο Final-Four του Βερολίνου θα κριθεί στο πέμπτο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (26/4) στην Ρωσία.

MVP της αναμέτρησης ο εντυπωσιακός Άντονι Ράντολφ, ο οποίος έκανε σπουδαίο ματς σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού, όντας καθοριστικός στην παράταση. Ο Αμερικανός σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (8/13δ, 3/4τρ, 3/4β), μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και 2 ασίστ, σε 38 λεπτά συμμετοχής. Στον έξτρα χρόνο, μάλιστα, σημείωσε τους 10 από τους 16 πόντους της Κουμπάν, όντας ασταμάτητος στην επίθεση. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Μάλκολμ Ντιλένι (15π, 7ρ, 7ασ) και Βίκτορ Κλαβέρ (17π, 10ρ). Κόστισε στους γηπεδούχους η απελπιστική αστοχία τους από την περιφέρεια (6/28τρ-21.4%), με τους Ναβάρο (10π, 2/9τρ, 4ασ) και Τόμιτς (18π, 6ρ) να ξεχωρίζουν.

Η Κουμπάν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με +6 (8-14) στο 6′ με καλάθι του Ράντολφ, αλλά στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα αντέδρασε, μειώνοντας στον πόντο (17-18) με το γκολ-φάουλ που αξιοποίησε ο Περπέρογλου, με το 17-21 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Μπαρτσελόνα άρχισε να “πυροβολεί” από την περιφέρεια και με τον Αμπρίνες προηγήθηκε με 25-21 στο 12′. Ακολούθως η Κουμπάν αντέδρασε, έλεγξε και πάλι τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +5 (27-32) στο 15′, με το 35-40 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ράντολφ έφερε την διαφορά στο +7 (42-49) στο 25′, αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα, παίζοντας κυρίως σετ-παιχνίδι, έφερε το σκορ στα ίσα (51-51) στο 29′, με το 54-51 να είναι το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντιλέινι με προσωπική ενέργεια έφερε την διαφορά στο +5 (60-65), ενώ στο 39′ ο Ράντολφ, στο 1’56” πριν την λήξη, αφού πήρε πρώτα το επιθετικό ριμπάουντ, ακολούθως έφερε την διαφορά στο +6 (65-71), με τους φιλοξενούμενους να είναι “αγκαλιά” με την νίκη. Στη συνέχεια το ματς πήγε στην ρουλέτα των βολών, με τον Ράντολφ στα 12” πριν το τέλος να χάνει την πρώτη και να βάζει την δεύτερη (74-76). Στα 2” πριν το τέλος, ο Ναβάρο έβαλε ένα μεγάλο και δύσκολο σουτ, με το 76-76 να είναι το σκορ της κανονικής διάρκειας, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο της παράτασης ο Ράντολφ ήταν συγκλονιστικός. Ήταν ο άνθρωπος που έδωσε την μεγάλη νίκη στην Κουμπάν. Πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσε το 78-86 στο σκορ, στο ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του αγώνα. Σε εκείνο το διάστημα, μάλιστα, είχε σημειώσει τους 7 από τους τελευταίους 10 πόντους της Λοκομοτίβ, η οποία μετρούσε ένα σερί 8-0. Οι Καταλανοί είχαν ξεμείνει από δυνάμεις, ακολούθως ο Τόμιτς ήταν άστοχος, με τον τρομερό Ράντολφ στη συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο στο 1’08” πριν την λήξη της παράτασης, “σκοτώνοντας” τους γηπεδούχους, φέρνοντας την διαφορά στο +11 (78-89). Οι Ρώσοι πήραν την νίκη στο τέλος με σκορ 80-92 (με σκορ 4-16 στην παράταση), έκαναν το “break στο break” και η πρόκριση για το Final-Four του Βερολίνου θα κριθεί στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς στο Κράσνονταρ

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76 (κ.δ.), 80-92

Ανά δεκάλεπτο: 19-21, 16-19, 19-11, 22-25, 4-16

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόλμαν 9, Ρίμπας, Αμπρίνες 7, Ναβάρο 19 (4ασ), Σατοράνσκι 10, Σάμουελς 4, Περπέρογλου 14, Τόμιτς 18 (6ρ).

Λοκομοτίβ Κουμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 15 (7ρ, 7ασ), Σίνγκλετον 14, Ράντολφ 28 (8/13δ, 7ρ, 3/4τρ), Ντρέιπερ 4, Κλαβέρ 17 (10ρ), Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 10, Ζούμπκοφ 2, Μπρόκχοφ.