ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ χρονιά μπήκε θρυλικά!

Η χρονιά μπήκε θρυλικά!

Οι Πειραιώτες μπήκαν με το καλύτερο τρόπο στο 2017, καθώς ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί του Παναθηναϊκού Superfoods στην Euroleague και ανέβηκαν στο 11-5, ενώ οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 9-7. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έβαλε την υπογραφή του στην υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, ενώ ακολούθησε σε απόδοση ο Κεμ Μπιρτς. Ο Μάικ Τζέιμς και ο Κέι Σι Ρίβερς ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα μέσω της πιεστικής του άμυνας βρήκε 4 εύκολους πόντους από τον Καλάθη στον αιφνιδιασμό, αλλά στη συνέχεια η… νευρικότητα εκατέρωθεν ήταν έκδηλη και οι ομάδες στα μισά της πρώτης περόδου ήταν ισόπαλες με 5-5. Ο Μπιρτς στο σημείο αυτό φώναξε «παρών» για τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε από στο 11-5 (7′) αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο κόουτς των φιλοξενούμενων απάντησε με την είσοδο του Μπουρούση και του Τζέιμς, με τον δεύτερο να δίνει λύσεις στην ομάδα του. Η συμπλήρωση των 10′ βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 17-11, ενώ προηγούμενως οι Πειραιώτες είχαν φλερτάρει και με το +10, όταν με το σκορ να είναι στο 17-9 ο Τζέιμς σταμάτησε εντυπωσιακά τον Γκριν στον αιφνιδιασμό.

Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου είχε την υπογραφή του Ρίβερς, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τη… μονομαχία του με τον Λοτζέσκι και με 10 συνεχόμενους πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 24-23 (15′). Ο Παπανικολάου έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό γράφοντας το 30-23 (16′), αλλά οι «πράσινοι» βασιζόμενοι στο δίδυμο Τζέιμς – Ρίβερς απάντησε μειώνοντας εκ νέου στον έναν πόντο (36-35, 19′), ενώ οι Πρίντεζης και Τζέιμς έγραψαν το 38-37 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ρίβερς και Τζέιμς παρέμειναν… ζεστοί και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οδηγώντας τον Παναθηναϊκό – ο οποίος είχε «ανεβάσει» την άμυνά του – στο 43-46 στο 24′. Η… νευρικότητα στη συνέχεια επανεμφανίστηκε στο παρκέ, με τις ομάδες να εκδηλώνουν επιθέσεις. Ο Παπαπέτρου, όμως, με τρίποντο για το 50-48 σαν έδωσε το σύνθημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Λοτζέσκι και Γκριν ξέφυγαν με 55-48 (29.46). O Τζέιμς, όμως, με ένα… ζογκλερικό καλάθι στην εκπνοή της περιόδο έγραψε το 55-50 σταματώντας το σερί των γηπεδούχων (10-0).

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά διατήρησε το προβάδισμα και με τρίποντο του Ουότερς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (64-53, 33′). Η απάντηση των «πρασίνων», όμως, ήρθε γρήγορα, καθώς οι Τζέιμς, Ρίβερς και Φελντέιν έκαναν το 65-59, ενώ ο Σίνγκλετον με τρίποντο μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (65-52, 35′). Ο Παπαπέτρου, όμως, ήταν εκεί για τον Ολυμπιακό και με δύο «μεγάλα» τρίποντα – το ένα στον αιφνιδιασμό – έστειλε την ομάδα του στο +9 (71-62, 37′). Ο Ρίβερς μείωσε, αλλά οι Παπαπέτρου και Σπανούλης έκαναν το 77-65 (38.30) κι εντέλει οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 77-69.

Δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69.