ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΗ 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Η 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο με ξέσπασμα διαρκείας και παίκτη-κλειδί τον Τρέι Τόμπκινς, που έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, κατάφερε να φύγει με το… διπλό από την Λιθουανία, επικρατώντας με 74-59. Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε η Νταρουσάφακα, κόντρα στην Ούνικς Καζάν.

Με χαρακτήρα και μέταλλο η Ρεάλ

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Στο πέμπτο λεπτό η Ρεάλ είχε μικρό προβάδισμα με 8-12 αλλά η Ζαλγκίρις δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν περισσότερο την διαφορά και στο τέλος του δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 17-17.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις ομάδες να συνεχίζουν να βαδίζουν χέρι χέρι στο σκορ. Η «βασίλισσα» ωστόσο, με τον Οθέλο Χάντερ να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Ντρέιπερ να ακολουθεί, στο ημίχρονο είχε πάρει προβάδισμα με 33-41.

Στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε την διαφορά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ισπανών. Στο 25ολεπτό ο Γιανκούνας έκανε το 46-48 για τους γηπεδούχους, που στο 30’ είχαν ισοφαρίσει σε 53-53.

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ ανέκτησε τα ηνία και με όπλο της την άμυνα, στο 37’ είχε πάρει ξανά προβάδισμα με 57-67. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να αντιδράσει και τελικά η Ρεάλ έφυγε με το διπλό από το Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-41, 53-53, 59-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος, Λεκαβίτσιους 11 (1), Βέστερμαν 6 (2), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 2, Γιανκούνας 11 (1), Γιαφτόκας 3, Μιλάκνις 3 (1), Λίμα 13, Καβαλιάουσκας 4, Χάρτενσταϊν, Ουλανόβας 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ, Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 2, Ντόνσιτς 6 (2), Ρέγιες 8, Αγιόν 11, Κάρολ 11 (3), Χάντερ 14, Γιούλ 8 (2), Τόμπκινς 12 (4), Τέιλορ.

Ανεβαίνει η Νταρουσάφακα

Μετά από μία «μάχη» ψηλών στα πρώτα λεπτά, με την μπάλα να τοποθετείται αρκετές φορές στο «ζωγραφιστό» και από τις δύο πλευρές, η «αφύπνιση» των γκαρντ της Νταρουσάφακα έκανε προσωρινά τη διαφορά, με τον Ουοναμέικερ να οδηγεί την ομάδα του σε διψήφια διαφορά με 8 δικούς του πόντους (23-11 στο 8′), αλλά οι συχνές επισκέψεις του Λάνγκφορντ στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» σπατάλησαν αυτό το προβάδισμα (23-17).

Ο Μοερμάν έκανε τρομερή «ζημιά» στην αντίπαλη άμυνα και η Ούνικς άρχισε να ανατρέπει της εις βάρος της κατάσταση, όταν οι υπόλοιποι πλην Λάνγκφορντ ανέλαβαν ευθύνες. Ο Αμερικανός «έσπασε» σωστά την μπάλα και όταν ο Αντίποφ βρήκε ρυθμό, το προβάδισμα ήταν γεγονός με δικό του τρίποντο (31-33 στο 18′). Με δύο βολές του Άντερσον, η απόσταση βρέθηκε απλώς στην ελάχιστη τιμή της, στο δρόμο για τα αποδυτήρια (33-34).

Οι παίκτες του Μπλατ έψαχναν ένα δικό τους «ξέσπασμα» και το βρήκαν προεξάρχοντος του Κλάιμπερν, που κυριάρχησε με τις αλτικές του ικανότητες κι έδωσε γρήγορα «αέρα» 8 πόντων (47-39 στο 25′), ο οποίος ωστόσο… κόπηκε από τις δύο τρίποντες «βόμβες» των Αντίποφ-Στολ, με τις οποίες η Ούνικς ισοφάρισε με σερί 0-8, για να προηγηθεί και στο τέλος της τρίτης περιόδου με «βραχεία κεφαλή», χάρη σε νέο μακρινό σουτ από τον Λάνγκφορντ (51-52).

Το έργο του «ξεσπάσματος», όμως, θα επαναλαμβανόταν για τους Τούρκους, καθώς μετά το 51-54 από τον Ουίλιαμς ακολούθησε επιμέρους σκορ 15-3 με τον Ουοναμέικερ να αναλαμβάνει ξανά δράση και την «ψαλίδα» να ανοίγει εκ νέου στο +10, στα μέσα της τελευταίας περιόδου (67-57). Η μαχητικότητα των Ρώσων δεν αρκούσε στο φινάλε, καθώς η σχεδόν απόλυτη αστοχία τουςς στο υπολοιπόμενο τους στέρησε τη δυνατότητα να πλησιάσουν και να πιέσουν την αντίπαλό τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 33-34, 51-52, 71-64

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6 (2), Γιαγκμούρ, Μπατούκ, Ουοναμέικερ 16 (2), Κλάιμπερν 7, Μοερμάν 17, Σαβάς, Άντερσον 10, Ζίζιτς 13, Μπέρτανς 2, Χαραγκόντι

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν) Τζόνσον 10 (1), Αντίποφ 13 (3), Κλαρκ 3, Λάνγκφορντ 16 (3), Στολ 3 (1), Παραχούσκι 13, Πάνιν, Καϊμακόγλου, Ουίλιαμς 6.