ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΓλίτωσε από της Μπάγερν τα... δόντια η Μπαρτσελόνα!

Γλίτωσε από της Μπάγερν τα… δόντια η Μπαρτσελόνα!

Σθεναρή αντίσταση στο ξεκίνημα του ματς από την Μπάγερν, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά (9-10). Στη συνέχεια, ο Μίροτιτς έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +4 (14-10), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 7’, με τους Βαυαρούς να κάνουν την αντεπίθεσή τους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (21-21).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Γερμανούς να πηγαίνουν στο +4 (26-30), χάρη στον Μονρό, ο οποίος τους πήγε στο +6 (30-36), στο 16’. Η αντίδραση των Καταλανών ήρθε, με τον Χίγκινς να τους ωθεί σε ένα σερί 10-0 (40-36), αλλά η Μπάγερν απάντησε εκ νέου, πλησιάζοντας στον πόντο (42-41), στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Μπάρτελ και Λο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +7 (44-51) στην αρχή του δεύτερου μέρους, ενώ οι στροφές ανέβηκαν ακόμη περισσότερο με τους Λούτσιτς και Μονρό, οι οποίοι τους έστειλαν στο +17 (48-65), στο 26’. Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα ήρθε με τον Κούριτς για το -10 (55-65), με τους Βαυαρούς να αντέχουν και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +11 (57-68).

Το ίδιο δυνατά συνέχισε η Μπάγερν και στην τέταρτη περίοδο, με το τρίποντο του Λο να την στέλνει στο +13 (60-73), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άρχισε η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, αρχικά με τον Κούριτς, ο οποίος μείωσε στο -5 (69-74) και στη συνέχεια τα απανωτά τρίποντα του Μίροτιτς για το -2 (75-77), στο 37’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με το τρίποντο του Οριόλα να βάζει μπροστά (78-77) τους «μπλαουγκράνα», στο 39’. Στη συνέχεια, ο Σίσκο έκανε το λάθος, με τον Μίροτιτς να κάνει 2/2 από τη γραμμή για το 80-77, στα 12’’ πριν τη λήξη. Από την άλλη, ο Λο έκανε 0/2, με τον Τόμιτς να είχε 1/2 και τον Λούτσιτς με τρίποντο να κάνει το 81-80. Στα 1,1’’ πριν τη λήξη, ο Χίγκινς πήγε στη γραμμή και διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80