ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΓλίτωσε από κάζο η Ρεάλ Μαδρίτης

Γλίτωσε από κάζο η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μια αγχωτική νίκη με 86-82 επί της Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη και διατήρησε τις ελπίδες για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague.

Με εξαίρεση το 4-2 υπέρ της Νταρουσάφακα, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και μετά το 10-11 με την εύστοχη βολή του Πέινερς, «έτρεξε» ένα σερί 8-0, που την έφερε στο 10-19. Μπροστάρης ήταν ο Ράντολφ, ο οποίος είχε πετύχει 9 πόντους. Η τουρκική ομάδα έκανε με τη σειρά της ένα μικρό σερί 6-1, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις (16-20), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +7 (16-23) υπέρ της «βασίλισσας».

Η ισπανική ομάδα… πάτησε γκάζι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους 7-2, εκτόξευσε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (18-30) στο 22’, ενώ στο 26’ με τρεις βολές του Τόμπκινς, έφτασε και στο +14 (27-41). Η Νταρουσάφακα, που έδειχνε εγκλωβισμένη και ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό, αντέδρασε και μείωσε σε 36-43, κάνοντας σερί 9-2, με τον Ντάγκλας να πετυχαίνει και τους εννιά πόντους με δύο τρίποντα και τρεις βολές.

Μετά το τάιμ άουτ του Πάμπλο Λάσο, οι παίκτες της «βασίλισσας» επέστρεψαν συγκεντρωμένοι και με σερί 7-0 μέσα σε δύο λεπτά, έφτασαν στο 36-50, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-53. Η Ρεάλ είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τόμπκινς 13, Ράντολφ 11, Πρέπελιτς 10), ενώ για τη Νταρουσάφακα, πάλευε σχεδόν μόνος του ο Ντάγκλας, που είχε πετύχει 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ρεάλ Μαδρίτης να διατηρεί σχετικά εύκολα τη διαφορά σε τιμές άνω των δέκα πόντων. Μάλιστα, έφτασε για μια ακόμη φορά στη μέγιστη τιμή (55-70) στο 28’, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +13 (59-72).

Με σερί 7-0 υπέρ της τουρκικής ομάδας ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, με το σκορ να γίνεται 66-72 και το παιχνίδι να αποκτά νέο ενδιαφέρον. Η Ρεάλ έμεινε χωρίς καλάθι για τρία ολόκληρα λεπτά, πριν ο Κοζέρ ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων για το 66-74. Ο Ντάγκλας με το τέταρτο προσωπικό του τρίποντο μείωσε σε 69-74 και το ματς «πήρε φωτιά», στο 37’ με νέο τρίποντο, έκανε το 77-80 και στην επόμενη φάση, ο Έβανς με κάρφωμα μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο (79-80), δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε.

Η Νταρουσάφακα έφτασε και στην ισοφάριση (82-82) με το έκτο τρίποντο του Ντάγκαλας στα 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και… μοιραίος, αφού υπέπεσε σε λάθος στην τελευταία επίθεση του αγώνα με το σκορ στο 82-84. Ο Καμπάτσο ευστόχησε στις δύο βολές μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Οζμιζράκ και διαμόρφωσε το τελικό 82-86, λυτρώνοντας την Ρεάλ Μαδρίτης, που γλίτωσε από κάζο ολκής!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86.