ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΈβγαλε την… υποχρέωση με νίκη η Μπαρσελόνα

Έβγαλε την… υποχρέωση με νίκη η Μπαρσελόνα

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 83-74 της Χίμκι και έφτασε στο 18-12. Αντιθέτως, η ομάδα της Μόσχας τελείωσε τη σεζόν με 8 σερί ήττες και αποχαιρετά πικραμένη τη διοργάνωση.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς οι Οριόλα (14 πόντοι), Κούριτς (13 πόντοι), Τόμιτς (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), με τον Πέσιτς να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών του. Από την άλλη, διακρίθηκαν οι Τζένκινς (13 πόντοι), Μόνια (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ (11 πόντοι, 4 ασίστ).

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10-5 (4’), ωστόσο η Μπαρτσελόνα «έτρεξε» σερί 7-0 και πέρασε μπροστά (12-10 στο 5’). Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Τζένκινς, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (21-32).

Με τρίποντο του Χάρισον, η ρωσική ομάδα έφτασε μέχρι και το +14 (21-35) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, την ώρα που οι «μπλαουγκράνα» δεν έβρισκαν λύσεις. Η ομάδα του Κουρτινάιτις άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα (26-41 στο 13’), ωστόσο κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν.

Οι παίκτες του Πέσιτς έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν ρυθμό επιθετικά για να μετατρέψουν το εις βάρος τους 26-41 σε υπέρ τους 44-41 με ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 (18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +1 (44-43).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (49-43 στο 21’), όμως οι Ρώσοι αντέδρασαν και με σερί 11-0, πέρασαν μπροστά (49-54 στο 26’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (54-58).

Στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με μπροστάρη τον Κούριτς, έκανε 9-0 για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (63-58 στο 32’). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (65-66 στο 33’), αλλά οι «μπλαουγκράνα» το γύρισαν με επιμέρους 14-2: έφτασαν στο 79-68 (36’) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Το μόνο που κατάφερε η Χίμκι ήταν να μειώσει στους 5 πόντους (79-74 στο 39’). Εντούτοις, η ομάδα του Πέσιτς διατήρησε την ψυχραιμία της στο φινάλε και έφτασε στο τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 44-43, 54-58, 83-74.