ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΈτρεχε με 100 η Ούνικς Καζάν

Έτρεχε με 100 η Ούνικς Καζάν

Πριν από το παιχνίδι με την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο ο Εβγκένι Πασούτιν ζήτησε τρία πράγματα από τους παίκτες του: 1) να πάρουν τα ριμπάουντ, 2) να παίξουν γρήγορα στην επίθεση και 3) να περιορίσουν τη δράση του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα κάτω από τα δύο καλάθια. 1) Τσεκ, 2) τσεκ και 3) τσεκ! Η Ούνικς εξετέλεσε στην εντέλεια το πλάνο της και συνέτριψε 100-79 την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, η οποία δεν είχε και τον Αλεσάντρο Τζεντίλε στη Ρωσία.

Η Ούνικς κυριάρχησε στις μάχες των ριμπάουντ (μάζεψε 36 έναντι 21 της Αρμάνι) και φόρτωσε από νωρίς τον Ραντούλιτσα με φάουλ, κρατώντας τον εν τέλει στους 8 πόντους, την ίδια ώρα που… πετούσε φωτιές στην επίθεση. Η Ούνικς ήταν σε τόσο καλή βραδιά, που έκανε ρεκόρ ομάδας σε πόντους (100) και σε αξιολόγηση (127), ενώ σούταρε και με ποσοστό 75% στα σουτ.

Η Αρμάνι μπήκε στο Basket Hall Kazan αποφασισμένη να πάρει τα ηνία του αγώνα και το έκανε. Για ένα λεπτό. Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 6-0, μόνο που η Ούνικς «απάντησε» με ένα σερί 10-0 στα επόμενα δύο λεπτά, προηγήθηκε με 10-6 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Στο 9′ η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με διψήφια διαφορά (29-18) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πετύχει ήδη 35 πόντους με 7/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα!

Από εκεί και πέρα η Ούνικς δεν σταμάτησε να ανεβάζει τη διαφορά. Στο 19′ την ανέβασε στο +14 χάρις σε ένα επιμέρους 11-2, στο 22′ ξέφυγε με +17 (62-45) και το τελευταίο ξέσπασμα το έκανε στην τέταρτη περίοδο, κι αφού προηγουμένως η ιταλική ομάδα είχε κατορθώσει να τη ροκανίσει μέχρι τους τέσσερις (73-69 στο 30′). Με κορυφαίους τους ΜακΛιν (16π.), Σάντερς (10π.) και Χίκμαν (12π.) η Αρμάνι έδειχνε έτοιμη να κάνει την ολική επαναφορά στο Καζάν, ωστόσο αυτό δεν συνέβη ποτέ.

Η Ούνικς δεν άφησε την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα να γίνει πιο απειλητική. Στην τέταρτη περίοδο μετέτρεψε το 77-73 σε 93-75 με ένα επιμέρους 16-2 και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σκοράρει κατά βούληση απέναντι στην πρώην ομάδα του (με την οποία ήταν μάλιστα και ο πρώτος σκόρερ της EuroLeague τη σεζόν 2013-14). Η διαφορά ανέβηκε μάλιστα και στους 21 στα τελευταία δευτερόλεπτα, μετά το τρίποντο του παίκτη-αποκάλυψη, του Βαντίμ Πάνιν.

Τα δεκάλεπτα: 35-24, 57-43, 73-69, 100-79