ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Έπνιξε» τη Ρεάλ η Μακάμπι!

«Έπνιξε» τη Ρεάλ η Μακάμπι!

Μία Μακάμπι από τα… παλιά, «έπνιξε» με τον ξέφρενο ρυθμό της τη «λαβωμένη» Ρεάλ Μαδρίτης και την υποχρέωσε στη δεύτερη σερί της ήττα (90-83) για το 4-2 στη φετινή Ευρωλίγκα. Πέντε παίκτες της «ομάδας του λαού» τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τόμας να ήταν πρώτος σκόρερ με 21, τον Ρολ να είχε 16 και τον Τάιους να πλησιάζει το νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τη «βασίλισσα», ξεχώρισε ο Ντόντσιτς με 19 πόντους, με τον Ράντολφ να είχε 13 και να μαζεύει 9 ριμπάουντ.

Με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια μπήκε στο ματς η Ρεάλ Μαδρίτης, με αποτέλεσμα να φτάσει από νωρίς στο +8 (9-17). Η Μακάμπι βρήκε λύσεις μέσα από τη ρακέτα, αλλά η «βασίλισσα» συνέχισε το ίδιο «καυτή» στην επίθεση και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 30-22. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (25-34), αλλά η «ομάδα του λαού» απάντησε με τρίποντα, για να πλησιάσει στο καλάθι (32-34). Οι Ισπανοί ήταν μπροστά μέχρι το 34-38, με τον Ρολ να συνεχίζει το… βιολί του και να σπρώχνει τους γηπεδούχους σε ένα 13-0 για το +9 (45-38), περίπου 1:30’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τη Ρεάλ να μειώνει στο τέλος (47-42).

Ο ρυθμός του ματς παρέμενε υψηλός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μακάμπι να διατηρεί το προβάδισμά της (59-52). Ωστόσο, από τα μισά και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση της Ρεάλ και με τους Ράντολφ και Τόμπκινς κατάφερε να το γυρίσει (60-64) και να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της περιόδου (64-66). Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στα μισά (74-69), όμως εκεί απάντησε ο Ντόντσιτς με ένα δικό του 0-7 (74-76). Παρ’ όλα αυτά, το σύνολο του Σπάχια δεν… πτοήθηκε και έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με το τελικό 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 47-42, 64-66, 90-83.