ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΕπιβίωσε σε ματς-θρίλερ και απέδρασε με το διπλό από το Βελιγράδι η Βιλερμπάν!

Επιβίωσε σε ματς-θρίλερ και απέδρασε με το διπλό από το Βελιγράδι η Βιλερμπάν!

Έσπασε την… κατάρα η Βιλερμπάν, η οποία έφτασε στο πρώτο διπλό της στη φετινή Ευρωλίγκα αφού επικράτησε 74-72 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι, σε μια συνάντηση που κρίθηκε στην παράταση.

Έτσι, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 5-3 και εδραιώνονται στην πρώτη οκτάδα. Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Ζαν-Σαρλ (20 πόντοι) και Τζεκίρι (18 πόντοι, 19 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τους Σέρβους -που υποχώρησαν στο 2-6- διακρίθηκαν οι Μπάρον (16 πόντοι) και Μπράουν (15 πόντοι).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έμειναν χωρίς πόντο αμφότερες! Εντούτοις, οι Σέρβοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με +6 (10-4 στο 7’). Η αντίδραση της Βιλερμπάν ήρθε με σερί 6-0, με τους Τζεκίρι και Ζαν-Σαρλ να οδηγούν την ομάδα του (12-12 στο 8’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα στο +2 (16-14).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν μεγαλύτερη συγκέντρωση και στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου, κάτι που τους έδωσε «αέρα» 8 πόντων (29-21 στο 15’). Με μπροστάρη τον Μπράουν, η ομάδα του Γκαβρίλοβιτς ξέφυγε με διψήφια διαφορά (36-26 στο 18’). Εντούτοις, στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, οι Γάλλοι κυριάρχησαν και με σερί 6-0, πλησίασαν σε 36-32.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας απομακρύνθηκε (41-32 στο 21’), αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με σερί 9-0 (41-41 στο 24’). Από ‘κει και πέρα, οι Σέρβοι έσφιξαν την άμυνά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (54-47).

Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι επανήλθαν και με νέο 6-0 πλησίασαν (54-53 στο 32’). Με Ότζο και Μπάρον, οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν και έδειχναν να έχουν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους (63-55 στο 35’).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ερυθρός Αστέρας θα φτάσει στη νίκη, ήρθε η ολική επαναφορά της Βιλερμπάν, που έσφιξε την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 10-2, ισοφάρισε σε 65-65 στο φινάλε του αγώνα και οδήγησε το ματς στην παράταση, με τους Σέρβους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και ζορίζονταν επιθετικά (67-67 στο 42’). Με τους Τζάκσον και Ζαν-Σαρλ να σκοράρουν, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν… παράσταση νίκης (68-71 στο 43’).

Εντούτοις, οι Σέρβοι απάντησαν με 4-0 και πέρασαν μπροστά (72-71) στα 49 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της παράτασης. Ένα καλάθι του Τζεκίρι έφερε τη Βιλερμπάν στο 72-73, με τον Μπράουν να υποπίπτει σε τραγικό λάθος αφού γλίστρησε στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα και έχασε την μπάλα.

Με ½ βολές του Τζεκίρι, η γαλλική ομάδα έφτασε στο 72-74 κι ενώ ο Γκιστ αστόχησε σε buzzer beater σουτ στο φινάλε και την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65, 72-74 (παρ.).