Aθλητικά NέαΕπιστροφή στις νίκες για την Ρεάλ

Επιστροφή στις νίκες για την Ρεάλ

Η Ρεάλ επικράτησε της Άλμπα εντός έδρας με 85-71 και επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρεις σερί ήττες που προηγήθηκαν για να φτάσει στο 3-3. Η «βασίλισσα» παρά το γεγονός πως πήρε μια μεγάλη διαφορά από την πρώτη περίοδο, πήγε να κάνει τα εύκολα-δύσκολα, ωστόσο επικράτησε. Οι Γιουλ, Γκαρούμπα και Ράντολφ είχαν από 12 πόντους για την «βασίλισσα».

Mε πολλά κέφια ξεκίνησε το ματς η Ρεάλ που στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά, αφού ήταν εξαιρετικά εύστοχη στα τρίποντα και είχε στην πρώτη περίοδο τον Ράντολφ να μπαίνει ιδανικά στο ματς, αλλά και τον Τέιλορ να είναι παραγωγικός, οπότε το 28-14 μετά το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε φυσιολογικό.

Η Ρεάλ έφτασε την διαφορά στο +16 με καλάθι του Λαπροβίτολα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά κάπου εκεί, η «βασίλισσα» μάλλον πήγε σε άλλο γήπεδο. Οι Γερμανοί αφού σταθεροποίησαν την διαφορά στο -10 με -12, σιγά-σιγά άρχισαν να την ροκανίζουν και από το 42-31 στο 1:36 πριν κλείσει το ημίχρονο, έκαναν ένα 7-0 σερί για να τελειώσει το 2ο δεκάλεπτο με 42-38 για την Ρεάλ.

Η Άλμπα πίεσε ακόμα περισσότερο την Ρεάλ στην 3η περίοδο, αφού έφτασε να πάρει και προβάδισμα με 53-55 στο 27’, αλλά ένα 11-1 για την «βασίλισσα» στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου, έφερε το ματς στο +8 για τους Ισπανούς για να τελειώσει το 3ο κομμάτι του ματς με 64-56. Στο 33’ ο Ρούντι θα δώσει ξανά διψήφια διαφορά στην Ρεάλ με 71-61 και η ισπανική ομάδα, δεν επέτρεψε ποτέ να κατέβει περισσότερο η διαφορά, για να λήξει το ματς με 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71