ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΕπιστολή διαμαρτυρίας του Παναθηναϊκού στην Euroleague για τη διαιτησία

Επιστολή διαμαρτυρίας του Παναθηναϊκού στην Euroleague για τη διαιτησία

Το «τριφύλλι» πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό τον αγώνα με τη «βασίλισσα» στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Όμως, στο φινάλε… λύγισε, τόσο γιατί δεν είχε καθαρό μυαλό να διαχειριστεί το προβάδισμά του, όσο και γιατί υπήρξαν συγκεκριμένες διαιτητικές αποφάσεις, που επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά.

Για 34-35 λεπτά οι διαιτητές έδειχναν διατεθειμένοι να μοιράσουν το καρπούζι και να κρατήσουν τις ισορροπίες. Ωστόσο, στο φινάλε η διαιτητική τριάδα έπαιξε έδρα και επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα. Με ποιον τρόπο; Δεν κράτησε τα ίδια κριτήρια, σφυρίζοντας διαφορετικά πράγματα σε κάθε πλευρά του παρκέ. Οι «πράσινοι», φυσικά, γνωρίζουν πως φέρουν και οι ίδιοι ευθύνες για το χαμένο πρώτο ματς, αφού δεν εκμεταλλεύτηκαν το προβάδισμα που είχαν, όμως… έβραζαν με τη διαιτησία αμέσως μετά το ματς.

Έτσι, το πρωί της Πέμπτης (18/4) έστειλαν επίσημη επιστολή διαμαρτυρίας στην Euroleague, εκφράζοντας τα παράπονά τους