ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΕπίδειξη δύναμης της Εφές μέσα στη Μαδρίτη με μυθικό Λάρκιν!

Επίδειξη δύναμης της Εφές μέσα στη Μαδρίτη με μυθικό Λάρκιν!

Απίθανα πράγματα ξανά από τον Σέιν Λάρκιν! Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε από το… χέρι την Αναντολού Εφές και την οδήγησε στη νίκη (80-75) επί της Ρεάλ, μέσα στη Μαδρίτη, με τους πρωταθλητές Τουρκίας να αγκαλιάζουν «σφιχτά» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο!

Στους 32 πόντους σταμάτησε ο Λάρκιν, με τον Πλάις να είχε 13π., αλλά να πετυχαίνει και ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο στα τελευταία λεπτά. Από τη «βασίλισσα», που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα και έπεσε στο 15-6, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμπκινς με 15 πόντους, με τον Γιουλ να είχε 13π. και τον Καμπάτσο 10π.

Εξαιρετική εκκίνηση στο ματς έκανε η Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε 14-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια η Εφές ανέβασε στροφές, μειώνοντας στο καλάθι (14-12), ενώ με τον Σίνγκλετον έφερε το ματς στα ίσα (20-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του ματς στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη «βασίλισσα» να μπαίνει με ένα 4-0 (24-20) και να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, αλλά τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν (40-36). Όμως, το τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους Τούρκους, οι οποίοι με τους Πλάις και Σίμον έκαναν ένα 7-0 και πήγαν αποδυτήρια προηγούμενοι 43-40.

Ο Λάρκιν ήταν «ζεστός» στο δεύτερο μέρος, με την Εφές να ήταν σταθερά μπροστά και να φτάνει στο +5 (48-53), στο 27’. Η αντίδραση της «βασίλισσας» ήρθε με ένα 5-0 για την ισοφάριση (53-53), αλλά ξανά η άμυνα έδωσε λύσεις στους Τούρκους και την ευκαιρία να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +4 (55-59).

Με ένα 5-0 μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές, με αποτέλεσμα να πάει την υπέρ της διαφορά στο +9 (55-64). Η απάντηση της «βασίλισσας» ήρθε με μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. και έτσι μάζεψε τη διαφορά (64-67), στο 34’. Εκεί, ήταν η σειρά του Λάρκιν να «μιλήσει» και να στείλει τους φιλοξενούμενους στο +6 (67-73), αλλά οι Γιουλ και Καμπάτσο απάντησαν και μείωσαν στον πόντο (72-73). Το τρίποντο του Πλάις «έκοψε» τα… φτερά των γηπεδούχων, οι οποίοι επέμεναν άστοχα έξω από τα 6,75μ. με τον Λάρκιν να πετυχαίνει άλλους 4 πόντους για το +8 (72-80) και τον Καμπάτσο απλά να διαμορφώνει το τελικό 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80.