Aθλητικά NέαΈπεσε μαχόμενος στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Έπεσε μαχόμενος στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Ο Ντιλέινι ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι στη Βαρκελώνη. Ο Αμερικανός κάνοντας το καλύτερο του παιχνίδι πέτυχε 17 πόντους (με 5/8 τρίποντα) και ήταν αυτός που έδωσε επί της ουσίας τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 98-86.

Κι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε βελτίωσε στο β’ μέρος αρκετά πράγματα στην άμυνα και στα ρημπάουντ που του είχαν στοιχίσει στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός που έκανε μια πολύ καλή τρίτη περίοδο, πλησίασε στο 60-58, στην τελική ευθεία όμως για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Ντιλέινι.

Ο Μίροτιτς στην αρχή

Η αρχή του αγώνα δεν ήταν καλή για τον Παναθηναϊκό. Η Μπαρτσελόνα μέσα σε ένα δίλεπτο πήγε στο 10-2, με δύο τρίποντα, μεταξύ άλλων, του Μίροτιτς. Κι ο Πιτίνο αναγκάστηκε να πάρει νωρίς το πρώτο του time out.

Ο Μίροτιτς ήταν ζεστός με 8 πόντους στο 12-4 και ο Παναθηναϊκός έψαχνε ισορροπία σε άμυνα και επίθεση. Τρεις βολές του Φριντέτ τον κράτησαν στο 12-7 στο 3’, η Μπαρτσελόνα όμως (με 3 επιθετικά ρημπάουντ σε 4’) ανανέωνε επιθέσεις και το σκορ ήταν 16-7 (στο +9) μετά από τεσσεράμιση λεπτά αγώνα. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν είχε λύσεις απέναντι στον Μίροτιτς που έβαλε 10 πόντους σε 7’. Ο Μίροτιτς με 2/2 βολές έκανε το 25-16, στο 8′, πάλι στο +9 η Μπαρτσελόνα και 27-18 στο τελευταίο λεπτό. Τρεις φορές η Μπαρτσελόνα στο +9 στην πρώτη περίοδο που έκλεισε με 28-23 χάρη στις 3/3 βολές που εκτέλεσε ο Ράις στο τέλος.

Μπαρτσελόνα με 10-1 ρημπάουντ!

Ένα από τα αξιοσημείωτα της πρώτης περιόδου ήταν τα ρημπάουντ που ήταν υπέρ της Μπαρτσελόνα με 10-1. Από τα 10, τα 5 ήταν επιθετικά ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 1 αμυντικό.

Ο Ντέιβις το πρόβλημα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με τον Καλάθη να σημειώνει 5 πόντους και τον Γουάιλι να παίρνει το πρώτο επιθετικό ρημπάουντ του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι για το 33-30. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Ντέιβις για το 37-30, απάντησε ο Φρεντέτ με τρίποντο για το 37-33, στα 6’34’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά πάλι ο Ντέιβις (έξι σερί πόντοι) έκανε το 39-33. Και λίγο μετά, το 43-37 πάλι με τον Ντέιβις. Ο Ντέιβις που με το σκοράρισμα στη β’ περίοδο έφτασε τους 10 πόντους στο ημίχρονο.

Με οδηγό τον Καλάθη

Ο Καλάθης οδηγούσε τον Παναθηναϊκό και είχε βοήθειες από Φριντέτ και Παπαπέτρου και ο Παναθηναϊκός παρά το γεγονός ότι δεν βελτιωνόταν στην άμυνα, είχε λύσεις στην επίθεση και κρατούσε την επαφή με 45-42 στο 17’. Το σκοράρισμα από Ντέιβις και Μίροτιτς, η αδυναμία του Παναθηναϊκού στα ρημπάουντ και ένα τρίποντο του Κούριτς πήγε τη διαφορά στο +11 (55-44) στα 43’’ πριν το τέλος για να ανταποδώσει ο Μπέντιλ (τρίποντο στα 21’’ πριν το τέλος) για το 55-47, σκορ ημιχρόνου.

Ο Μίροτιτς με 17 πόντους στο ημίχρονο

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Μίροτιτς να έχει 17 πόντους και άλλους 10 ο Ντέιβιτς. Για τον Παναθηναϊκό, ο Καλάθης ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους έχοντας και 4 ασίστ. Ο Φρεντέτ είχε 8 πόντους.

Ο Φρεντέτ ανέλαβε δράση

Το β’ μέρος άρχισε με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στο +10 με 57-47 με τις βολές του Τόμιτς στο 21’. Ο Φρεντέτ ανέλαβε δράση. Εκπληκτικό τρίποντο από τον Αμερικανό και 5 σερί πόντους για το 57-52 στα 6’23” πριν το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός σε αυτό το διάστημα της τρίτης περιόδου έδειχνε μεγαλύτερη συνέπεια και ενέργεια στην άμυνα (η Μπαρτσελόνα έβαλε 5 πόντους σε 6 λεπτά), στην επίθεση πάντως ο Τόμας είχε 0/5 τρίποντα στο 25’.

Στο 60-58 στο 27’

Φθάνει στο 60-58 στο 27’ (με καλάθια από Μήτογλου και Τόμας) ακολουθεί τρίποντο από τον Ντιλέινι για το 63-58. Κι ο Μίροτιτς να κάνει το τρίτο φάουλ στα 2’23” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Φρεντέτ συνέχισε και έκανε το 68-63 στο 28’ φθάνοντας τους 17 πόντους σε εκείνο το σημείο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 71-65, με το καλάθι του Βουγιούκα από ασίστ του Φρεντέτ, με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει την άμυνα του, να δέχεται 16 πόντους σε αυτό το 10λεπτο και το σκορ 10λεπτου να είναι 16-18. Η Μπαρτσελόνα είχε πετύχει 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 27 στο δεύτερο.

Διψήφιοι Ράις και Τόμας

Στην δ’ περίοδο ο Ράις και ο Τόμας έφτασαν σε διψήφια τιμή στο προσωπικό τους σκοράρισμα αλλά το πρόβλημα που εμφανίστηκε για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντιλέινι. Ο Αμερικανός έβαλε το τρίτο του τρίποντο για το 76-67 και ο Οριόλα λίγο μετά ένα ακόμη τρίποντο για το 79-69 στο 32′. Ο Ράις ανέλαβε δράση και βάζει 7 πόντους σε αυτή την περίοδο για το 79-72 στο 33′. Πρώτο τρίποντο για τον Τόμας στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 81-77 στο 34′.

Ζημιά από τον Ντιλέινι

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 81-77, ο Ντιλέινι όμως στη συνέχεια έβαλε το τέταρτο τρίποντο για το 84-77 στο 35′ και λίγο μετά ένα ακόμη τρίποντο από τον Χάνγκα για το 87-79. Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε στο σκορ χωρίς να έχει σύμμαχο τον χρόνο κι ενώ ο Ντιλέινι συνέχιζε για την Μπαρτσελόνα και ήταν αυτός που πήγε τη διαφορά στο +10 (91-81) στο 37′. Και λίγο μετά πάλι ο ίδιος με νέο τρίποντο έκανε το 94-81 στα 2’20” πριν το τέλος και από το 81-77, με το 13-4, οι γηπεδούχοι πήραν τη διαφορά που επί της ουσίας έκρινε και το παιχνίδι.