ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Έλιωσε» την Ουνικάχα η Βαλένθια!

«Έλιωσε» την Ουνικάχα η Βαλένθια!

Σε.. προπόνηση μετέτρεψε τον ισπανικό «εμφύλιο» -και περσινό τελικό του Eurocup- η Βαλένθια, καθώς συνέτριψε 91-53 την Ουνικάχα Μάλαγα. Οι «νυχτερίδες» έκαναν ό,τι ήθελαν ήδη από το πρώτο ημίχρονο, όπου σταμάτησαν στους 57 πόντους(!), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +32 (57-25). Κορυφαίοι των πρωταθλητών ήταν οι Γκριν και Αμπάλδε με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Ράφα Μαρτίνεθ να προσθέτει άλλους 14. Από το… ναυάγιο του Πλάθα διασώθηκε ο Βαζίνσκι με 15 πόντους.

Μετά τα «σφιχτά πρώτα λεπτά (10-7) του ματς, η συνέχεια ανήκε στη Βαλένθια, η οποία έφτασε στο +19 (28-9), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισε στο +20 (31-11). Το ίδιο καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο +25 (40-15), αλλά και να πάνε στα αποδυτήρια με το μέγιστο +28 (52-25), αφού είχαν κάνει… σμπαράλια την άμυνα της Ουνικάχα!

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο άφησαν το πόδι τους από το… γκάζι οι «νυχτερίδες», με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +35 (65-30) και το τέλος του της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 70-40. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Βαλένθια να παίρνει τη νίκη με το τελικό 91-53.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-25, 70-40, 91-53.