ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Έλιωσε» τη Χίμκι και κρατιέται στην οκτάδα η Μπασκόνια!

«Έλιωσε» τη Χίμκι και κρατιέται στην οκτάδα η Μπασκόνια!

Στην όγδοη θέση παραμένει η Μπασκόνια, καθώς χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη (102-86) επί της Χίμκι, που την ανέβασε στο 13-12.  Κορυφαίοι των Βάσκων ήταν οι Πουαριέ και Φόιγκτμαν, με τον Γάλλο να είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Γερμανό να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Χίμκι να είχε το προβάδισμα (12-17). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν η σειρά της Μπασκόνια να κάνει την αντεπίθεσή της και να κλείσει την πρώτη περίοδο με ένα 10-0 (22-17). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (31-32) και τους Ρώσους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι (40-41).

Πολύ δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι Βάσκοι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +11 (59-48), στο 25’. Ωστόσο, οι παίκτες του Περάσοβιτς συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό και με απανωτά τρίποντα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +23 (78-55), με τον Τόμας να διαμορφώνει το 78-57 του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο και παρά την αντίδραση της Χίμκι (85-72) έφτασε στη νίκη με το τελικό 104-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-41, 78-57, 104-86