ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΕκτέλεσε την Αρμάνι ο Σιμόνοβιτς

Εκτέλεσε την Αρμάνι ο Σιμόνοβιτς

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς σημείωσε 23 πόντους με 5/9 τρίποντα και 6 ριμπάουντ και ο Ερυθρός Αστέρας βρίσκεται πλέον στο 4-4 μετά τις δύο νίκες που σημείωσε αυτή την εβδομάδα, αφού είχε νικήσει και μέσα στο Μπάμπεργκ. Οι Σέρβοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς στην 2η περίοδο και διατηρώντας σταθερά διαφορές κοντά και πάνω από τους 10-12 πήραν τη νίκη με 83-70. Άξιος συμπαραστάτης για τους νικητές ο Ουόλτερς με 14.

Με τον Κούζμιτς να ξεκινά δυνατά ο Ερυθρός Αστέρας θα προηγηθεί στα πρώτα 4 λεπτά με 10-4, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να έχει σημειώσει έξι πόντους. Όμως η Αρμάνι σφίγγει την άμυνα της και θα επιτρέψει μόλις τέσσερις πόντους στους Σέρβους στο πρώτο δεκάλεπτο, για να σημειώσει 13 και τον Καλνιέτις με τρίποντο να διαμορφώνει ένα +5 για την ομάδα από το Μιλάνο με 14-19 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Ο Σιμόνοβιτς με ένα κρεσέντο έξω από τη γραμμή των τριών πόντων αλλάζει άρδην το σκηνικό, αφού σημειώνει 4 συνεχόμενα κι έτσι μέσα σε κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας έχει τρέξει ένα 18-6 για να προηγηθεί με 32-25 στο 16’. Μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Σέρβοι διατηρούν ένα προβάδισμα που κυμαίνεται από πέντε μέχρι επτά πόντους για να λήξει το πρώτο μέρος με 37-32.

Η σερβική ομάδα με δύο τρίποντα από τους Τζένκινς και Γιόβιτς στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου θ’ ανεβάσει την διαφορά στο +11, την οποία θα διατηρήσει με σχετική άνεση μέχρι τα μισά το 25’ όταν θα έρθει ένα σερί 6-0 από τους Ιταλούς για να στείλει την διαφορά στους πέντε, όμως στο 29’ το 5ο τρίποντο του Σιμόνοβιτς στον αγώνα θα φέρει πάλι τη διαφορά στο +10 για τον Ερυθρό Αστέρα, για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο με 54-46 για τους γηπεδούχους.

Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να κλειδώσουν τη νίκη, αφού το 10-0 από το 60-53 εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 με κάρφωμα του Σιμόνοβιτς (70-53, 5:05 πριν το τέλος) κι έτσι το ματς πέρασε οριστικά στα χέρια του Ερυθρού Αστέρα για την 4η νίκη του στην Ευρωλίγκα με τελικό σκορ 83-70, που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Ουόλτερς.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-32, 54-46, 83-70

Ερυθρός Αστέρας: Ουόλτερς 14 (2), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 4, Σιμόνοβιτς 23 (5/9 τρίποντα), Τζένκινς 6(1), Γιόβιτς 8 (2),Γκούντουριτς 5, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 8

Αρμάνι Μιλάνο: ΜακΛιν 3, Τζεντίλε 14 (1), Χίκμαν 4, Καλνιέτις 9 (1), Ραντούλιτσα 8, Ντράγκιτς 9 (1), Μάτσβαν 4, Σάντερς 4, Αμπάς 8, Σιμόν 7 (1)