ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Εκτέλεσε» τη Χίμκι η Εφές

«Εκτέλεσε» τη Χίμκι η Εφές

Σε… πάρτι εξελίχθηκε η εντός έδρας επικράτηση (101-82) της Ανατολού Εφές επί της Χίμκι, στο πλαίσιο της τελευταίας (17ης) αγωνιστικής του πρώτου γύρου της regular season της Ευρωλίγκας.

Σε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο του μέρος, οι γηπεδούχοι -όντας εκπληκτικοί από τα 6.75 (τελείωσαν στο 53.3%, ενώ για αρκετή ώρα εκτελούσαν με 60% και άνω)- πραγματοποίησαν εξαιρετική 3η περίοδο (30-18) και έτσι έφτασαν στη 14η τους νίκη στη διοργάνωση (ρεκόρ 14Ν-3Η). Πλέον, περιμένουν την κατάληξη του Βιλερμπάν-Ρεάλ Μαδρίτης, προκειμένου να δουν αν θα είναι μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Παρόλα αυτά, τα ποσοστά και μόνο της Χίμκι (60% στα δίποντα, 38.5% στα τρίποντα, 90.9% στις βολές, 21 ασίστ) αποδεικνύουν το πόσο αξιοπρεπώς στάθηκε στο «Σινάν Ερντέμ Ντομ». Βέβαια, αυτή ήταν η 7η ήττα στους εννιά τελευταίους αγώνες των Ρώσων, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ (η ομάδα ενημέρωσε ότι έπασχε από γρίπη). Συνεχίζουν με ρεκόρ 8Ν-9Η.

Το ματς:

Από τη μία, η αρχική πεντάδα των γηπεδούχων αποτελούταν από τους Λάρκιν, Σίνγκλετον, Πλάις, Μίσιτς και Άντερσον. Από την άλλη, ο Ρίμας Κουρτινάιτις επέλεξε τους Μπούκερ, Τίμα, Γκιλ, Γιόβιτς και Μπερτάνς.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα (11-11 στο 4’51’’ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου), με την Εφές να απειλεί κυρίως από την περιφέρεια. Ακολούθησαν αρκετές άστοχες προσπάθειες στη συνέχεια από αμφότερες τις πλευρές, με τη συνεπέστατη από τα 6.75 (50%, με 5/10), Εφές, να πηγαίνει προηγούμενη με δύο πόντους (21-19) στη δεύτερη περίοδο.

Η Χίμκι τρέχοντας ένα σερί 7-2 πέρασε μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με το τούρκικο κλαμπ ωστόσο να επιστρέφει άμεσα και να προηγείται 30-27 στο 5’19’’. Ένα τρίποντο του Γερέμπκο έφερε το ματς στα ίσα (32-32) στο 4’27’’, για να απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο στις δύο επόμενες φάσεις της Εφές οι Σίνγκλετον και Σίμον, γράφοντας το 38-32 για την ομάδα τους. Με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το σερί τους (8-0) με καλάθι του Πλάις.

Παρόλα αυτά, δύο τρίποντα του Κράμερ και ένα του Γκιλ έφεραν εκ νέου το ματς σε ισορροπία (41-41) με λιγότερο από ενάμισι λεπτό να απομένει για την εκπνοή του ημιχρόνου. Τελικά, αυτή βρήκε τα δύο κλαμπ -που απέδιδαν πολύ καλά στο δημιουργικό κομμάτι- στο 47-43, σε ένα πρώτο μέρος, το οποίο η Εφές ολοκλήρωσε με 56,3% στα σουτ τριών πόντων. Κορυφαίος της παίκτης ήταν ο Λάρκιν που είχε προλάβει να πετύχει ήδη 13 πόντους (1/1 διπ., 3/4 τριπ., 2/3 βολές).

Ένα σερί 9-0 για την Εφές την έφερε στο +13 (61-48) στο 6’55’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Τα πόδια, ή καλύτερα τα χέρα των γηπεδούχων είχαν πάρει… φωτιά (63,2% στα τρίποντα) και αυτό αντικατοπτρίστηκε στον πίνακα του σκορ (+21, 72-51 στο 3’57’’). Αν και κάπου εκεί άρχισε να μειώνει η αξιοπρεπέστατη κατά τα άλλα Χίμκι, τελικά πήγε στην τελευταία περίοδο με την… πλάτη στον τοίχο (77-61).

Χωρίς να αλλάζουν πολλά, το 4ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 24-21 για το τελικό 101-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-43, 77-61, 101-82.

Aνατολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 20 (2/3 διπ., 4/7 τριπ., 4/5 βολές, 5 ριμπ., 4 ασίστ), Μπομπουά 9, Σίνγκλετον 13, Μπαλμπάι, Σανλί 1, Μοερμάν 6, Τουνσέρ 4, Πλάις 20 (8/11 διπ., 4/4 βολές, 10 ριμπ.), Μίτσιτς 11, Άντερσον 5, Πίτερς, Σίμον 12.

Χίμκι (Ρίμας Κουρτινάιτις): Κράμερ 13, Μπούκερ 10, Τίμα 2, Καράσεφ 3, Γερέμπκο 12, Μόνια, Γκιλ 12, Γιόβιτς 10, Έβανς 15, Μπερτάνς 5.