ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΈκανε «σεφτέ» στην έδρα της η Νταρουσάφακα

Έκανε «σεφτέ» στην έδρα της η Νταρουσάφακα

Πρώτη εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα για την Νταρουσάφακα, 72-70 επί της Μπάμπεργκ, με τους Τούρκους να κάνουν το 4-2. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε μέχρι τώρα «3 στα 3» μακριά από το γήπεδό της, αλλά στα δύο πρώτα ματς στο «σπίτι» της δεν είχε πανηγυρίσει.

Το έκανε απέναντι στους Γερμανούς, οι οποίοι κατάφεραν να μαζέψουν δύο φορές τη διαφορά, αλλά στις τελευταίες τους επιθέσεις είχαν κακές επιλογές. Ο Κλάιμπερν με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπέρτανς με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για την Ντόγκους.

Από την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Στρέλνιεξ με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 3 πόντους και 3 ασίστ, αλλά και άλλα τόσα λάθη.

Το 23-17 της πρώτης περιόδου έγινε 40-40 στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με το ίδιο επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Νταρουσάφακα ξέφυγε ξανά στην τρίτο περίοδο, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 60-60.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν, ωστόσο, να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους, με την Μπάμπεργκ να μειώνει τη διαφορά και να ισοφαρίζει 1:45″ πριν το τέλος σε 70-70. Ο Ουοναμέικερ ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο καλάθι 47″ πριν τη λήξη κι ενώ ο Μέλι αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 60-50, 72-70

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 5, Τουρέν, Αρσλάν, Μπατούκ 2, Ουοναμέικερ 11 (1), Κλάιμπερν 17 (3), Μόερμαν 11 (3), Σαβάς, Αλντεμίρ 4, Άντερσον 4 (1), Σλότερ 3, Μπέρτανς 15 (3)

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 6 (1), Μέλι 10 (2), Ζήσης 3 (1), Στάιγκερ 6 (2), Τάις, Στρέλνιεξ 14 (1), Μίλερ 12 (2), Λο, Κράτσερ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6