ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΈκανε «κηδεία» στη Φενέρ η Ζενίτ

Έκανε «κηδεία» στη Φενέρ η Ζενίτ

Η Ζενίτ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση, αφήνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 5-10 να «βολοδέρνει» στις τελευταίες θέσεις και να προσπαθεί απεγνωσμένα για την οκτάδα.

Η Φενέρ διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ένα 16-22 των Ρώσων στην τρίτη περίοδο της έδωσε το προβάδισμα, ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 81-81, όμως o Γάλλος φόργουορντ «σόκαρε» το «Ούλκερ Σπορτς Αρίνα». Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πονίτκα με 16 και Αλμπισί, Αγιόν με 12 πόντους. Για τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Λοβέρν με 18 και Κάλινιτς με 16 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί 9-4, όμως ο Αμπρομάιτις ισοφάρισε 14-14, όμως με τις προσπάθειες του Κάλινιτς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-18. Ο Ντε Κολό άρχισε να σκοράρει στην αρχή της δεύτερης περιόδου και η Φενέρ ξέφυγε με +11 και +8, όμως ο ‘Αιβερσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το -5 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το περιφερειακά σουτ βοήθησαν τη Φενέρμπαχτσε να πάρει διαφορά με τον Μαχμούτογλου στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Ζενιτ απάντησε με 8-0 σερί και ισοφάρισε. Ο Λοβέρν έφερε το 57-55, όμως τελικά οι προσπάθειες του Χόλινς έφεραν το 59-60 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η Φενέρμπαχτσε με τους Ντατόμε και Λοβέρν έφτασε στο +6 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η Ζενίτ απάντησε με τους Αγιόν και Κβοστόφ και ισοφάρισε σε 72-72 στο 35’. Ο Αγιόν έφερε το 74-78, όμως οι Ντε Κολό και Ουίλιαμς ισοφάρισαν σε 78-78. Ο Αγιόν έκανε το 78-80, ο Ντατόμε αστόχησε σε σουτ ισοφάρισης και ο Αμπρομάιτις κέρδισε φάουλ, 8” πριν το τέλος. Ο Αμπρομάιτις με 1/2 βολές έγραψε το 78-81. Ο Σλούκας με τρίποντο 4’’ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 81-81, όμως ο Αλμπισί με το τελευταίο τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84