ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΕφές - Παναθηναϊκός 82-81: Αυτόχειρας στην Πόλη

Εφές – Παναθηναϊκός 82-81: Αυτόχειρας στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός γκρέμισε ό,τι έχτιζε στο φινάλε του αγώνα με την Εφές, γνωρίζοντας την ήττα από τους Τούρκους με 82-81 με το τρίποντο του Μοερμάν στο φινάλε. Μοιραίος ο Ουάιτ με μια χαμένη βολή στο τέλος.
Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές βρήκε επιθετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του ματς στο Sinan Erdem, μετρώντας 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα στο 5′ ενώ οι Σέιν Λάρκιν και Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσαν από 6 πόντους στο 12-7 των γηπεδούχων σε αυτό το διάστημα. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός στάθηκε αρκετά καλά, έχοντας 3/5 τρίποντα και κάνοντας σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, με 9 αντί 2 της Εφές.

Ο Λάρκιν συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους «πράσινους» πίσω από τα 6μ.75 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-12 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Στη συνέχεια, όμως ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σουτάρει με καλό ποσοστό.

Ο Αταμάν έβλεπε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να βάζουν το ένα τρίποντο μετά από το άλλο, καλόντας timeout έπειτα από το προσπέρασμα του «τριφυλλιού» με τον Μέικον (33-36, 17′)! Παρά το 33.3% στα δίποντα, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ, υπερέχοντας στα ριμπάουντ, με τους Σαντ Ρος και Έβανς να ξεχωρίζουν στον «άερα».

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-42, κάνοντας επιμέρους σκορ 22-30 στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου σούταραν 3/4 βολές, 6/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Ακολούθως, η Εφές πάτησε γκάζι και γύρισε από το -3 στο +3, αφού εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού που έδωσε εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους. Ο Μέικον ευστόχησε στο 10ο τρίποντο του «τριφυλλιού» για το 60-58, με τον Παναθηναϊκό να μένει όρθιος στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Καββαδάς έφερε το ματς στα ίσα (71-71) ενώ ο Νέντοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στο «τριφύλλι» για το 73-74 με νέο τρίποντο! Στα 2:13 για το τέλος και με τον δείκτη του σκορ στο 75-76, ο Πρίφτης χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή πάτησε στο παρκέ για να δώσει οδγηγίες και ο Μίτσιτς ισοφάρισε σε 76-76.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το φινάλε, εκεί όπου ο Ντάνστον έκανε το 79-80, ο Μέικον αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια, ο Μίτσιτς έχασε το τρίποντο, ο Ουάιτ άρπαξε το ριμπάουντ και πήγε στις βολές στα 14.7″! Ο Αμερικανός αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε timeout για να οργανώσει την επίθεση των γηπεδούχων. Οι Τούρκοι γύρισαν την μπάλα, ο Μοερμάν όπλισε και εκτέλεσε ελεύθερος για τρεις, χαρίζοντας τη νίκη στην Εφές με 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81.