ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΈχασε και στο Μονακό από τον κακό του… δαίμονα ο Ολυμπιακός!

Έχασε και στο Μονακό από τον κακό του… δαίμονα ο Ολυμπιακός!

Με το… αριστερό μπήκε στη «διαβολοβδομάδα» ο Ολυμπιακός! Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη των «ερυθρόλευκων», νικώντας τους 64-60 στο Πριγκιπάτο και για δεύτερη φορά φέτος.

Έτσι, οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 11-7, ενώ από την άλλη οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 12-6. Πολύ κακό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε 15 λάθη και ήταν άστοχος με 12/21 βολές, 12/26 δίποντα και 8/29 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πίτερς με 12 πόντους, ενώ άλλους 10π. είχε ο Σλούκας.
Από τη Μονακό, κορυφαίος ήταν ο Τζέιμς με 19 πόντους, με τον Ντιαλό να προσθέτει 16π.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ στην επίθεση πήγαν στο +9 (2-11), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες ανάγκαζαν τους Μονεγάσκους σε συνεχόμενα λάθη και εκμεταλλευόμενοι τους Φαλ και Μπλακ μέσα στη ρακέτα (ενώ δεν έμπαιναν τα σουτ έξω από τα 6,75μ.) πήγαν στο +14 (6-20), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό το μόνο που άλλαξε ήταν ένα κάρφωμα του Χολ, που διαμόρφωσε το 8-20 της πρώτης περιόδου.

Με την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός διατηρούσε το διψήφιο προβάδισμά του (10-24) και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Στη συνέχεια, άρχισε να… ζεσταίνεται έξω από τα 6,75μ. ο Τζέιμς, ο οποίος με δικά του σουτ έριξε τη διαφορά (19-27), στο 14’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Πίτερς για το +12 (22-34), στο 16’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έκαναν μόνο λάθη και παράλληλα έχαναν τα αμυντικά ριμπάουντ, με τους Τζέιμς και Οκόμπο να φέρνουν τη Μονακό στο -3 (31-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με άστοχες επιθέσεις ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, με τη Μονακό να κάνει σερί 6-0 για το προβάδισμά της (37-34). Με τους Φαλ και Κάναν, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν (39-39), στο 24’. Αλλά δεν είχαν συνέχεια, καθώς έκαναν ξανά απανωτά και πολύ φθηνά λάθη, που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάνε στο +5 (45-40). Ωστόσο, παρά το μεγάλο «μπλακ άουτ» στην επίθεση, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιρναν τα αμυντικά ριμπάουντ στα άστοχα των Μονεγάσκων, με τον Σλούκα να μειώνει με 2/2 βολές και τον Τζέιμς να κάνει 1/2 από τη γραμμή στο τέλος για το 46-42 της τρίτης περιόδου.

Τις ίδιες δυσκολίες είχε ο Ολυμπιακός στην επίθεση και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Ντιαλό να στέλνει τη Μονακό στο +7 (52-45), στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, κάνοντας επιμέρους σκορ 1-8 για την ισοφάριση (53-53), στο 36’. Ακολούθησαν τρίποντα των Ντιαλό και Μακουντού για το +6 (59-53) των γηπεδούχων. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμυνες και τρίποντα των Πίτερς και ΜακΚίσικ για την ισοφάριση (59-59), στο 38’. Με ένα φλότερ του Τζέιμς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, με τον Σλούκα να αστοχεί και τον Ντιαλό να κάνει 1/2 βολές για το +3 (62-59), στα 10,5’’ πριν τη λήξη, με τον Σλούκα να κάνει επίσης 1/2 και τον Τζέιμς να διαμορφώνει το τελικό 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60