ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΔιπλή νίκη της Αρμάνι επί της Ζαλγκίρις!

Διπλή νίκη της Αρμάνι επί της Ζαλγκίρις!

Τα πήρε… όλα η Αρμάνι!

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Κουζμίνσκας στο τέλος, η ομάδα του Μιλάνου νίκησε 80-70 τη Ζαλγκίρις, για να παραμείνει σε τροχιά οκτάδας (9-11), ενώ παράλληλα υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας (83-78) στο Κάουνας.

Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 9 ασίστ, με τον Μίτσοβ να είχε 17 πόντους, ενώ άλλους τόσους είχε και ο Μπερτάνς. Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ξεχώρισε ο Γουόλτερς με 17 πόντους.

Μέχρι τα μισά ήταν κοντά οι δύο ομάδες (8-8), με την Αρμάνι να πατάει το… γκάζι και να πηγαίνει αρχικά στο +10 (18-8), ενώ με τον Τζέιμς στο +11 (21-10), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, λειτούργησε η άμυνα της Ζαλγκίρις και ένα τρίποντο του Ουλάνοβας διαμόρφωσε το 21-13. Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός του ματς ήταν υψηλός, με τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμά τους χάρη στα τρίποντα, αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να πλησιάζουν (29-26), στα μισά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μίλησαν οι άμυνες και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (34-30).

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Μπερτάνς να την πηγαίνει στο +8 (45-37), στο 25’. Εκεί, η Ζαλγκίρις άρχισε να πιέζει και με τον Γιανκούνας έφερε το ματς στον πόντο (46-45), αλλά οι Μίτσοβ και Τζέιμς κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (52-50).

Με πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας, η ομάδα του Μιλάνου ξέφυγε στο +5 (63-58), με τον Τζέιμς να την πηγαίνει στο +6 (68-62), στο 36’. Ο Λιθουανός συνέχισε να κάνει… ζημιά στους συμπατριώτες του, με την ομάδα του Πιανιτζάνι να διευρύνει συνεχώς την υπέρ της διαφορά, να τη φτάνει στο +8 (77-69) και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 34-30, 52-50, 80-70