ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΔεύτερη νίκη για την Γαλατάσαραϊ με τρομερό Πλάις

Δεύτερη νίκη για την Γαλατάσαραϊ με τρομερό Πλάις

Για την 8η αγωνιστική της EuroLeague, η Γαλατάσαραϊ σημείωσε την δεύτερη της νίκη στην διοργάνωση (2-6), καθώς πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Νταρουσάφακα (5-3 το ρεκόρ της) με σκορ 85-81 . Τρομερή εμφάνιση από τον Πλάις (22π, 8ρ, 3κοψ), έχοντας για συμπαραστάτες τους Πρέλτζιτς (17π, 6ασ, 4κλ) και Μίτσοβ (16π, 6ρ, 6ασ).

Η Γαλατάσαραϊ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 5′ προηγήθηκε με τον Πλάις με νταμπλ-σκορ (10-5), αλλά ακολούθως η Νταρουσάφακα αντέδρασε, μειώνοντας σε 15-12 με τον Κλάιμπερν, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 17-21.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπατούκ με τρίποντο “έγραψε” το 20-26 στο 11′, αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 (29-26), χάρη στους πόντους των Μίτσοβ και Τόμπσον. Η Νταρουσάφακα έφερε το σκορ ίσα (33-33) στο 18′, με το ημίχρονο να βρίσκει την Γαλατάσαραϊ να προηγείται με 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σιλμπ και Πρέλτζιτς έφεραν τους γηπεδούχους στο +6 (47-41), ενώ ο Πλάις με προσωπικό καλάθι εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (58-48) στο 27′. Ο Σιλμπ με ένα ακόμη καλάθι έφερε την Γαλατάσαραϊ στο +12 (65-53), με το 65-55 να είναι το σκορ στο 30′.

Στην τέταρτη περίοδο, η Νταρουσάφακα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 70-66 στο 34′, ύστερα από τρίποντο του Ουοναμέικερ, αλλά ακολούθως η Γαλατάσαραϊ έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα της, με τον Πλάις στο 38′ να στέλνει την διαφορά στο +11 (81-70). Στο τελευταίο λεπτό, η Νταρουσάφακα με σουτ των Άντερσον και Ουίλμπεκιν ροκάνισε την διαφορά, προσπαθώντας να γυρίσει το ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον απαιτούμενο χρόνο, με την ομάδα του κόουτς Αταμάν να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 85-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 44-41, 65-55, 85-81