ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΧαμογέλασε… λίγο η Μακάμπι

Χαμογέλασε… λίγο η Μακάμπι

Δίχως να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 92-82 την ουραγό Αρμάνι και πήγε στο 9-16 το ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος της «ομάδας του λαού» ήταν ο Ραντ με 17 πόντους, με τον Άιβερσον να είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Ντι Τζέι Σίλι από την πλευρά του να είχε 15 πόντους και 7 ασίστ. Από τους Μιλανέζους, που έπεσαν στο 7-18, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάντερς με 19 πόντους.

Πολύ υψηλός από νωρίς ήταν ο ρυθμός του ματς, με τη Μακάμπι να έχει τον έλεγχο και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 26-20. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, η «ομάδα του λαού» έφτασε στα μισά στο +11 (40-29) και έχοντας τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το +16 (51-35).

Οι γηπεδούχοι ήταν στο +15 (64-49) μέχρι περίπου τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, άρχισαν να χαλαρώνουν, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να κάνει την αντεπίθεσή της και να μειώνει σε 68-61, με τον Σίλι να διαμορφώνει το 70-61. Όμως, στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι βελτιώθηκε αισθητά και έφτασε ακόμη και στο +18 (83-65). Έκτοτε, το παιχνίδι δεν είχε… γυρισμό και έτσι η ομάδα του Μπαγκάτσκις πήρε τη νίκη με το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-35, 70-61, 92-82