Aθλητικά NέαΑπτόητη η Εφές, προσγείωσε την Αρμάνι Μιλάνο!

Απτόητη η Εφές, προσγείωσε την Αρμάνι Μιλάνο!

Αυτή η Εφές δείχνει ικανή για μεγάλα πράγματα!

Η ομάδα του Αταμάν -που νίκησε τον Μεσίνα για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα- έδειξε χαρακτήρα και απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (76-81) φτάνοντας παράλληλα τις 4 σερί νίκες.

Πρωταγωνιστές για τους Τούρκους, που ανέβηκαν στο 8-2, οι Πλάις (14 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Λάρκιν (17 πόντοι, 5 ασίστ).

Για τους γηπεδούχους έμειναν σε ρηχά νερά οι Ροντρίγκεθ (11 πόντοι) και Σκόλα (3 πόντοι), με την ιταλική ομάδα να υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα της στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» και να υποχωρεί στο 7-3.

Με πρωταγωνιστές τους Πλάις και Μπομπουά, η Εφές προηγήθηκε 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2 και πέρασαν μπροστά (12-9 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι έτρεξε σερί 7-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (12-16 στο 7’). Από ‘κει και πέρα, η Αρμάνι Μιλάνο «έσφιξε» την άμυνά της και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +1 (17-16).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί στηρίχθηκαν στον Γουάιτ, ο οποίος τους καθοδήγησε μαεστρικά και τους έφερε στο +6 (25-19 στο 12’). Εντούτοις, η ομάδα του Αταμάν άλλαξε το μομέντουμ μέσω της καλής αμυντικής λειτουργίας της και της ανόδου στην απόδοση του Λάρκιν: με επιμέρους 14-3, έφτασε στο 28-33 (15’).

Οι εναλλαγές των δύο ομάδων στο προβάδισμα συνεχίστηκαν, με τους παίκτες του Μεσίνα να απαντούν με δικό τους 11-3 βρίσκοντας λύσεις μέσα από τη ρακέτα (39-36 στο 19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 5-0 σερί των φιλοξενούμενων, που τους έφερε στο +2 (39-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο μισό, στο οποίο κυριάρχησε η Εφές και ξέφυγε με +8 (49-57) έχοντας πολύ πιο ορθολογικές επιλογές και πολυφωνία στην επίθεση.

Η αντίδραση των Ιταλών ήρθε στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου: με τους Νέντοβιτς και Μακ να μπαίνουν στην εξίσωση, πλησίασαν σε απόσταση βολής στο 30’ (60-62).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να «σφίγγουν» τις άμυνές τους και να χαρακτηρίζονται από νευρικότητα στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα (68-66 στο 34’), όμως σε εκείνο το σημείο βραχυκύκλωσαν και οι Τούρκοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι: με οδηγό τον Λάρκιν, έτρεξαν σερί 7-0 και έφτιαξαν παράσταση νίκη (68-73 στο 37’).

Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι παίκτες του Μεσίνα έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις και καθαρό μυαλό. Μπορεί ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ να μείωσε με τρίποντο (74-77 στο 39’), αλλά ο Λάρκιν αποδείχθηκε… λίρα εκατό από τη γραμμή των βολών και χάρισε μια σπουδαία νίκη στην Εφές (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81.