ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Απόδραση» της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Πόλη!

«Απόδραση» της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Πόλη!

Σε ένα ματς-θρίλερ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέδρασε με το διπλό (78-80) από την έδρα της Αναντολού Εφές, με τον Χίγκινς να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι στα δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του αγώνα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ιτούδη οι Χίγκινς (19 πόντοι, 5 ασίστ), Χάινς (15 πόντοι με 7/7 εντός παιδιάς), ενώ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 21-6 και συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει από την Εφές εδώ και 6 χρόνια!

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 17-10 και δεν έχουν πλέον ελπίδες για μια θέση στην τριάδα. Ντάνστον (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Σιμόν (13 πόντοι) ξεχώρισαν για τους ηττημένους, αλλά δεν αρκούσαν αφού ο Λάρκιν έμεινε σε… ρηχά νερά.

Η Εφές ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα 2,5 λεπτά, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αφυπνίστηκε και με μπροστάρη τον Ροντρίγκεθ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (11-9 στο 4’). Μάλιστα, η ομάδα του Ιτούδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (14-15 στο 8’), όμως οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 6-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15).

Η ομάδα του Αταμάν διατηρούσε προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (30-27 στο 15’), αλλά οι Ρώσοι πάτησαν γκάζι και βρήκαν πολλές λύσεις επιθετικά για να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φτάσουν μέχρι και το +9 (31-40 στο 19’) με ένα επιμέρους σκορ 13-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εφές να κάνει σερί 4-0 και να μειώνει σε 35-40.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και μετά την ανάπαυλα, με τους Χίγκινς και Χάινς, να φέρουν την «ομάδα του στρατού» σε διψήφια διαφορά (40-51 στο 25’). Η Εφές απάντησε με μεγάλα καλάθια από Μίσιτς, Ντάνστον, Άντερσον για να πλησιάσει στο -5 (48-53 στο 27’), ενώ σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λάρκιν. Ο Αμερικανός γκαρντ της Αναντολού είχε μείνει άσφαιρος για 29’, ωστόσο σημείωσε 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του (58-61).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για… γερά νεύρα, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ξεκινάει φορτσάτη και με σερί 9-0 να απομακρύνεται (63-72 στο 34’). Μότουμ και Λάρκιν απάντησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα (69-72 στο 35’), με το τελευταία λεπτά να είναι συγκλονιστικά αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Για τους Ρώσους, ανέλαβε δράση ο Χίγκινς, ο οποίος σημείωσε τους 8 τελευταίους πόντους για την ομάδα του, αλλά και το καθοριστικό καλάθι -με λέι-απ- στα δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 78-80 κι αφού νωρίτερα ο Σιμόν πέτυχε 4 πόντους ισοφαρίζοντας δις.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-40, 58-61, 78-80.