ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΑπό το -16 η πρώτη νίκη της TΣΣΚΑ!

Από το -16 η πρώτη νίκη της TΣΣΚΑ!

H Aρμάνι αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος, τρομάζοντας την ομάδα του Ιτούδη, ο οποίος θα είχε πολλά να πει στην ανάπαυλα (38-48). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι, έχοντας τους Σέρχιο Ρονρίγκεθ και Ουίλ Κλάιμπερν σε σπουδαία βραδιά σε εκπληκτική βραδιά, έφτασαν στο 93-84 και την πρώτη φετινή νίκη τους στη διοργάνωση.

Η Αρμάνι μπήκε φορτσάτη στο ματς και αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ, αφού προηγήθηκε με 6-16 στο 3′ χάρη στο καλάθι του Μπαγιέ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν έβρισκε λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 14 (18-32, 10′). Οι Ιταλοί είχαν 4/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους (24-33) στο 13′, αφού ο Χίγκινς ευστόχησε για τρεις, κάτι που ανάγκασε τον Πιανιτζιάνι να πάρει timeout. Οι Ρώσοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν περισσότερο, με τον Μπέρτανς να σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 26-40 στο 15′. Η ΤΣΣΚΑ έριξε τη διαφορά στο τέλος της δεύτερης περιόδου, καταφέρνοντας να γράψει το 38-48. Οι Ιταλοί είχαν 13 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο έναντι 6 των Ρώσων.

Η ΤΣΣΚΑ θέλησε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και μείωσε σε 44-48 (22′) με τον Χίγκινς, ο οποίος έφτασε στους 13 πόντους. To σύνολο του Ιτούδη συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και έφερε το ματς στον πόντο (49-50) με τον Χίγκινς. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με το καλάθι του Κλάιμπερν, ο οποίος έγραψε το 65-64 (30′).

Το ματς έγινε ροντέο στην τελευταία περίοδο, με τον Ντε Κολό να γράφει το 73-70 με δύο βολές στο 34′. Ο Μίτσοφ απάντησε για το 73-72, όμως ο Ροντρίγκεθ με όμορφη προσπάθεια έκανε το 75-72. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 80-72. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια και έφτασαν στο τελικό 93-84.

Τα Δεκάλεπτα: 16-30, 38-48, 65-64, 93-84