ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEAνατροπή και νίκη για Ερυθρό Αστέρα

Aνατροπή και νίκη για Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 87-84 στα τελευταία δευτερόλεπτα τη Μακάμπι στο Βελιγράδι για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έκανε το 2-2, όπως και οι Ισραηλινοί, με τους Σέρβους να προέρχονται από το 0-2 και τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης από το 2-0.

Οι παίκτες του Νέβαν Σπάχια έφτασαν και στο +11 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο το ματς έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στην τέταρτη περίοδο και εκεί οι περισσότερες λύσεις των Σέρβων τους έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίοι των νικητών οι Ρότσεστι με 22 και Φελντέιν με 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τόμας με 28 πόντους, όμως έχασε το καθοριστικό σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-49, 62-61, 87-84.