Aθλητικά NέαΟι Πατρινοί έμειναν με την προσπάθεια

Οι Πατρινοί έμειναν με την προσπάθεια

Η Τρέντο παρατάχθηκε το βράδυ της Τετάρτης 11/11 στο «Δ. Τόφαλος» έχοντας σημειώσει πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο EuroCup ενώ ο Προμηθέας Πατρών ανακοίνωσε την παραμονή του αγώνα τέσσερα κρούσματα κορονοϊού και υποχρεώθηκε να παραταχθεί με 10 παίκτες, επτά έμπειρους και τους Μαντζούκα, Μπαζίνα και Τανούλη. Έστω κι έτσι, οι Πατρινοί μείωσαν σε 74-75′ στο 35′ όμως η Τρέντο εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές των γηπεδούχων στο φινάλε κι έφτασαν στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Τρέντο επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε 8-13 με το τρίποντο του Λουκ Μέι, υποχρεώνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει timeout. Ακολούθως, ο Προμηθέας ισορρόπησε άμεσα το ματς χάρη στις πρωτοβουλίες του Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους για το 15-15 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-17 με το καλάθι του Αγμπελίζ.

Σε αυτό το διάστημα, οι Πατρινοί επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (1/6 τρίποντα) όμως κυριάρχησαν σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Αγκμπελίζ, Μίλερ και Μαντζούκα. Στη συνέχεια, ο Δημήτρης Αγραβάνης πέρασε στο παιχνίδι και κουβάλησε τον Προμηθέα Πατρών, κάνοντας το 38-34 με τρίποντο και φάουλ, σημειώνοντας 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο με 3/3 βολές, 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο!

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με σκορ 41-41 ενώ οι Πατρινοί βελτίωσαν μεν τα ποσοστά τους πίσω από τα 6μ.75 όμως υπέπεσαν σε οκτώ λάθη αντί μόλις τριών της Τρέντο. Η τρίτη περίοδος άρχισε… καταστροφικά για τον Προμηθέα, που είδε τους Ιταλούς να κάνουν σερί 11-0 για το 41-52 με τον Μπράουν.

Ο Αγραβάνης πέτυχε τους πρώτους πόντους του Προμηθέα στο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 43-52 στο 24:36 όμως ο Βίκτορ Σάντερς ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 46-56 στο 27′. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 59-69 για τους φιλοξενούμενους που έκαναν επιμέρους σκορ 18-28, επιβάλοντας τον ρυθμό τους.

Ο Προμηθέας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, μειώνοντας σε 74-75 στο 35′ με τις βολές του Μίλερ όμως η Τρέντο άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο EuroCup (6-0) και ρίχνοντας τους Πατρινούς στο 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89.