ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤΗ Ουκρανία διέλυσε το Ισραήλ και πέταξε έξω την Γεωργία!

Η Ουκρανία διέλυσε το Ισραήλ και πέταξε έξω την Γεωργία!

Πάει Τουρκία η Ουκρανία! Η ομάδα του Μούρζιν διέλυσε 88-64 το ήδη αποκλεισμένο Ισραήλ, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τους «16», όπου θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία και παράλληλα να πετάξει εκτός διοργάνωσης την Γεωργία του Ηλία Ζούρου, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία!

Κορυφαίος των Ουκρανών ήταν ο Κραβτσόβ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Οτβερτσένκο να είχε 13 και τον Λίποβι 10. Από τους οικοδεσπότες, ξεχώρισε ο Ελιγιάχου με 12 πόντους.

Από νωρίς πήρε ένα σταθερό προβάδισμα το Ισραήλ (11-6), διατηρώντας το μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-11). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ουκρανία ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, κλείνοντας την περίοδο με ένα σερί 0-8 (16-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι… παρέπαιαν στο παρκέ, με τους Ουκρανούς από την άλλη να κάνουν… πάρτι και να στέλνουν την υπέρ τους διαφορά στο +23 (18-41)! Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμούς, αλλά είχαν κάνει τη δουλειάς τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +18 (28-46).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ουκρανία όχι μόνο για να συντηρείται μπροστά, αλλά να φτάνει αρχικά στο +31 (34-65) και στη συνέχεια ακόμη και στο +33 (38-71), με τον Οχαγιόν να διαμορφώνει στο τέλος με μία βολή το 39-71. Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Ουκρανοί και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να πάνε στο +38 (43-81), με το τελικό αποτέλεσμα να ήταν το 88-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-46, 39-71, 64-88