ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: «Θρίλερ» και «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα πρόκρισης

Βόλεϊ: «Θρίλερ» και «γαλαζοκίτρινο» προβάδισμα πρόκρισης

Νίκη στις λεπτομέρειες για το ΑΠΟΕΛ – Αναμένεται μεγάλος επαναληπτικός

AΠΟΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2 (30-28, 22-25, 25-23, 23-25, 15-11)

Τα πάντα παραμένουν ορθάνοικτα στον αγώνα της ενδιάμεσης φάσης για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Σε ένα αγώνα που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες το ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ανόρθωση στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-2 και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό της Παρασκευής 12 Φεβρουαρίου 2021 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ».

Η πρόκριση στην οκτάδα θα ξεκαθαρίσει τις λεπτομέρειες χωρίς να αποκλείεται ακόμα και το «χρυσό» σετ. Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά περισσότερο βελτίωσε την ψυχολογία του. Η Ανόρθωσις θα επιδιώξει στην έδρα της να «γυρίσει τα δεδομένα και να προκριθεί.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το πρώτο σετ. Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα και διαμόρφωσε το 10-07. Σταδιακά η Ανόρθωσις ανέβηκε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ. Η Ανόρθωσις βρέθηκε μπροστά 19-20, αλλά το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 23-22 με τις δυο ομάδες να διεκδικούν το σετ στους έξτρα πόντους με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει μετά από 33’ 30-28 προηγούμενο με 1-0 σετ.

To AΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και βρέθηκε στην πρωτοπορία με 05-03. Η Ανόρθωσις όμως ανέτρεψε το σε βάρος της σκορ και προηγήθηκε 08-10. Η «Μεγάλη Κυρία» φάνηκε να πατά καλύτερα στο σετ και αύξησε σε τέσσερις πόντους 10-14.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η Ανόρθωσις διατηρούσε το υπέρ της σκορ στο +3. (15-18). Οι «κυανόλευκοι» φάνηκε να κρατούν γερά το σετ στα χέρια τους όταν αύξησαν σε 16-20 και βρέθηκαν κοντά στο σετ όταν προηγήθηκαν 18-22. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 20-22 σε ακόμα ένα ορθάνοικτο σετ. Η Ανόρθωσις τελικά κράτησε κερδίζοντας με 22-25 σε 30’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Το ΑΠΟΕΛ όπως και στα δυο προηγούμενα δυο σετ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 05 -02. Η ομάδα του Χρ. Χαραλάμπους αύξησε στο +4 08-04, ενώ αύξησε σε 11-06 δείχνοντας να κυριαρχεί στο σετ. Η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να μειώσει στο -3. (14-11) και σχεδόν αμέσως ισοφάρισε 15-15.

Η Ανόρθωσις κατάφερε να προηγηθεί 16-17 ενώ αύξησε σε 17-20 και κατέστη φαβορί για το σετ. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ πίεσε και μείωσε στον πόντο 21-22. Το σετ απέκτησε τρομερό ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αφού το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 23-23 κερδίζοντας 25-23 σε 37’ γυρίζοντας το σετ.

Με την έναρξη του τέταρτου σετ το ΑΠΟΕΛ ήταν ελαφρώς καλύτερο και προηγήθηκε 06-04. Η Ανόρθωσις δεν άφησε το ΑΠΟΕΛ να ξεφύγει και ήταν μια «ανάσα» από τους «γαλαζοκίτρινους». 09-08. Η ομάδα του Χρ. Χαραλάμπους κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +3 11-08, αλλά άμεσα η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στον πόντο 11-10.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πάλι ανέβασαν τη διαφορά στο +4 14-10, αλλά εκ νέου οι «κυανόλευκοι» ισοφάρισαν 14-14. Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει ξανά με δυο πόντους 16-14. Η Ανόρθωσις επανήλθε και προηγήθηκε 17-18.

Με την ανατροπή των δεδομένων στο σετ η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη ανέβηκε ψυχολογικά και προηγήθηκε με 2 πόντους 18-20. Το ντέρμπι συνεχίστηκε αφού το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 22-22. Το σετ κρίθηκε καθαρά στις λεπτομέρειες με την Ανόρθωση να κερδίζει 25-23 και να οδηγεί το ντέρμπι στο τάϊ – μπρέϊκ.

Στο τάϊ – μπρέικ το ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα 03-02 το οποίο διατήρησε με την αλλαγή του τερέν 08-07. Η Ανόρθωσις ισοφάρισε αλλά το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 14-11 για να κερδίσει το σετ με 15-12 σε 19’ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Saar, Χαριδήμου, Jansons, Κυπριανού, Σκορδής, Strukarevic – Λίμπερο: Παντελή. – Aλλαγές: Παναγίδης, Χριστοφορίδης, Σοφοκλέους

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Χριστοφή, Torres, Perreira, Κοντός, Knezevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Χρυσοστόμου.