ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΒόλεϊ: Συνεχίζουν ακάθεκτες Ομόνοια, Νέα Σαλαμίνα και Παφιακός, πρώτη νίκη για Ανόρθωση

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια μέσα στο Γήπεδο του Δήμου Παραλιμνίου κερδίζοντας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών την πολύ καλή Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ και συνέχισε το αήττητό της. Στους άλλους αγώνες της Παρασκευής, 05 Νοεμβρίου 2021 για την 3η αγωνιστική, η εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το ΑΠΟΕΛ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-0 σετ και πέτυχε 3η σερί νίκη. Στον αντίποδα το ΑΠΟΕΛ έχασε για τρίτη φορά.

Πολύ καλό παιχνίδι όπως αναμενόταν έγινε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με την Ανόρθωση να κάνει την πρώτη φετινή νίκη κερδίζοντας την ισάξια Αναγέννηση Δερ. με 3-1 σετ. Εξάλλου, ο πρωτοπόρος Παφιακός συνεχίζει το αήττητο, αλλά και το μηδέν παθητικό, κερδίζοντας στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ μετά από ένα πολύ καλό αγώνα ειδικά στα δυο πρώτα σετ.

Η ταυτότητα της 3ης αγωνιστικής:

Μεγάλη νίκη για «τριφύλλι»

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3 (23-25, 25-23, 17-25, 23-25 )

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια στο Παραλίμνι την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι περσινοί νταμπλούχοι επικράτησαν στο Γήπεδο του Δήμου Παραλιμνίου της ισχυρής Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 109’και συνεχίζει το τεράστιό της αήττητο. Η Ε.Ν.Π. δέχθηκε την δεύτερή της ήττα, αλλά η εμφάνισή της δεν είχε καμιά σχέση με τον αγώνα με τον Παφιακό στην Πάφο.

Η Ομόνοια βρήκε τις λύσεις και επιβλήθηκε δικαιότατα, ενώ η Ε.Ν.Π. ενισχυμένη με τον Οδυσσέα Σαββιδη, αλλά και τον Δ. Μαρκάκη να επιλέγει τον G. Costa ως τρίτο ξένο διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη.

Δυνατό ξεκίνημα για την Ε.Ν.Π. που βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ (07-04, 10-08) στο πρώτο σετ. Η Ενωση δημιούργησε διαφορά 4 πόντων 18-14. Η Ομόνοια αντέδρασε, βελτιώθηκε και γύρισε το σετ κερδίζοντας με 23 -25 σε 24’

H Oμόνοια άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-04, ωστόσο η Ένωση με σερί 4-0 προηγήθηκε 06-04. Οι «βυσσινί» βρέθηκαν μπροστά με 12-08, αλλά οι «πράσινοι» μείωσαν 15-13. Οι παίκτες του Μαρκάκη προηγήθηκαν 20-16 σε κρίσιμο σημείο στο σετ. Η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στον πόντο 24-23 έχοντας σαν πασαδόρο τον διεθνή Αντώνη Μαυρομάτη. Η Ένωση όμως πήρε τον πόντο και το σετ με 25-23 σε 30’ ισοφαρίζοντας 1-1.

Φοβερό ξεκίνημα για την Ομόνοια στο τρίτο σετ που προηγήθηκε 01-07 και 05-12 με τους «πράσινους» να ελέγχουν το σετ. Η Ομόνοια ήταν μπροστά με +8 07-15 για να κερδίσει σε 25’ 17-25 και να προηγηθεί 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια βρέθηκε με βραχεία κεφαλή μπροστά 05-06. Η Ένωση συνέχισε να ακολουθεί κατά πόδας την Ομόνοια 10-11 και 14-15 σε ένα αγώνα ένα σου, ένα μου. Το σετ ήταν ντέρμπι με την Ομόνοια να κερδίζει 23-25 σε 30’ εξασφαλίζοντας άλλο ένα τρίποντο.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ): Costa, Cutinho, Μαρουλής, Σαββίδης, Παπανδρέου, Ιακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Σαράντης., Αβερκίου, Γεωργίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Soouza, Προδρόμου, Eλευθερίου, Leontyev, Αλεξίου, – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομάτης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Χ. Μαϊφόσιης –Β’ Δ. Κουκούνης

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Α. Βασιλείου – B’ B. Βασιλείου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Α. Μάρκου – Β’ Μ. Κασιουρή

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Α. Κολοκοτρώνης

«Αέρινη» Νέα Σαλαμίνα στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ»

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0-3 (21-25, 16-25, 17-25)

«Αέρινη» η Νέα Σαλαμίνα συνεχίζοντας σε υψηλές πτήσεις κέρδισε για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών το ΑΠΟΕΛ στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 0-3 σετ σε 77’.

Οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν εκπληκτικό ξεκίνημα με τρεις στις τρεις νίκες ενώ το ΑΠΟΕΛ (είχε πολύ δύσκολο ξεκίνημα) δέχθηκε 3η σερί ήττα και χρειάζεται επειγόντως βαθμούς.

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε στο πρώτο σετ πολύ δυνατά δημιουργώντας νταμπλ- σκορ 04-08, αλλά το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 16-17. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά την πίεση που άσκησαν οι «γαλαζοκίτρινοι», κράτησαν, κερδίζοντας με 21-25 σε 26’

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στην έναρξη του δεύτερου σετ και προηγήθηκε 02-08 και 06-13, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στο -6 10-16. Η Νέα Σαλαμίνα δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί με 16-25 σε 25’ και να προηγηθεί με 0-2 σετ σε 25’

Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο, αλλά η Νέα Σαλαμίνα βρέθηκε στο +2 06-08. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν το προβάδισμά τους σε 08-12. Οι δυο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο 11-15 με την ομάδα του Κ. Αδάμου να διαμορφώνει το 13-18 και να κερδίζει 17-25 σε 28’ τελειώνοντας το παιχνίδι.

ΑΠΟΕΛ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Vanags, Σκορδής, Κυπριανού, Στρουγκάρεβιτς, Romanutti – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Πέτρου, Αντωνιάδης, Παναγιωτίδης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ. ΑΔΑΜΟΥ): Bruque, Balaque, Barreto, Σαββίδης, Παφίτης, Νικολάου [- Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Τουμπή, Χρίστου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α. Δανιήλ – Β’ Σ.Φλουρής

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Χ. Μητροφάνους – Β’ Χ. Παπαχριστοδούλου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Σ. Καϊμακλιώτου – Β ‘ Κ. Σουρουλλάς

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Π. Τοφή

Η τρίτη ήταν και η «φαρμακερή»

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 3-1 (25-16, 25-23, 22-25, 25-16)

Η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ήταν και η τρίτη προσπάθεια για την Ανόρθωση να πάρει την πρώτη νίκη και ήταν η φαρμακερή. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-1 σετ και πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν 2021-2022.

Η ομάδα του Κ. Χριστοφιδέλη ήταν πολύ καλή στο πρώτο και τέταρτο σετ με την Αναγέννηση να ανεβαίνει και να παίρνει το τρίτο σετ. Η ομάδα της Δερύνειας ηττήθηκε, όμως είναι ομάδα που θα είναι πάρα πολύ υπολογίσημη.

Εξαιρετική η Ανόρθωσις στο πρώτο σετ αφού από την αρχή πήρε τα ηνία. Δημιούργησε νταμπλ – σκορ 14-07 και με μεγάλο σερί 11- -02 πήρε το πρώτο σετ με 25-16 σε 16’.

Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν πολύ καλή και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στα μέσα του σετ ήταν ισόπαλες 14-14. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη συνέχεια 19-19, όμως η Ανόρθωσις κατόρθωσε να επιβληθεί με 25-23 σε 31’ γράφοντας το 2-0 σετ.

Τα σημάδια ανάκαμψης που έδειξε η Αναγέννηση στο δεύτερο συνεχίστηκαν και στο τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 04-08 και 07-13 δείχνοντας αποφασισμένη να μείνει στο σετ. Η Αναγέννηση κρατούσε το γερό προβάδισμα 11-16 , ενώ η Ανόρθωσις με αλλαγές μείωσε σε 18-21. Ωστόσο, η Αναγέννηση κέρδισε με 22-25 σε 28’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις έλεγξε στα αρχικά στάδια και προηγήθηκε 09-07, όμως η Αναγέννηση δεν την άφησε να ξεφύγει 12-11. Η «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε να αποσπαστεί με πέντε πόντους 17-12 και τελικά κέρδισε με 25-16 σε 24’ κατακτώντας τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ.. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Bjelica, Pepic, Χρυσοστόμου Α., Halanda, Δημητρίου, Knezevic, – Λίμπερο: Πλατρίτης, – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης, Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου Π.,

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.( Γ. ΜΕΛΚΑ): Torres, Αntonic, Καραγιάννης, Aποστόλου, Shvalev,Felahoglu– Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Aλλαγές: Κούρμουζος,Στέκας, Χρυσοστόμου, Τόφια, Βερέϊς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Α.Κωνσταντινίδης – Β’ Ι. Σοφοκλέους

ΕΠΟΠΤΕΣ: A’ Γ. Παύλου – Β’ Α. Αντωνίου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ M. Παπαμιχαήλ – Β’ Δ.Πέτρου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γ. Σοφοκλέους

Αήττητος με μηδέν παθητικό

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ –ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (23-25, 22-25, 18-25)

Αήττητος και με μηδέν παθητικό συνεχίζει στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών ο Παφιακός. Οι πρωτοπόροι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής κέρδισαν την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ σε 74’ στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ».

Το παιχνίδι ήταν στα δυο πρώτα σετ πολύ κλειστό, αλλά στο τρίτο ο Παφιακός ξέφυγε από την αρχή και κέρδισε εύκολα χρησιμοποιώντας τους νεαρούς. Η ΑΕ Καραβά άντεξε για δυο σετ και έτσι δέχθηκε την τρίτη ήττα.

Πολύ κλειστό ήταν το πρώτο σετ αφού οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με την εξαιρετική ΑΕ Καραβά να δυσκολεύει πολύ τους πρωτοπόρους (10-10, 16-18). Στα τελικά στάδια ο Παφιακός προηγήθηκε 20-23. Οι Παφίτες κέρδισαν με 21-25 σε 22’ και προηγήθηκαν στη Λεμεσό.

Στην απόλυτη ισορροπία ήταν το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην υπεροχή και να είναι ισόπαλες 10-10 και 14-14 σε ένα σετ καρμπόν του πρώτου. Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει 17-18. O Παφιακός τελικά κέρδισε με 22-25 σε 27’ παρά το ότι η ΑΕ Καραβά μείωσε και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Στον Παφιακό άνηκε το τρίτο σετ μετά τα αρχικά στάδια (07-07). Οι Παφίτες ξέφυγαν 07-15 και δημιούργησαν προϋποθέσεις νίκης. Η ομάδα του Καμπερίδη ήταν αρκετά καλή και αύξησε και άλλο 13-22 με τον Ελλαδίτη κόουτς να χρησιμοποιεί τους νεαρούς Μιχαήλ και Καλό, Γιωργαλλά. Το σετ ολοκληρώθηκε με 18-25 σε 25’αφού η ΑΕ Καραβά κατάφερε να συμμαζέψει τη διαφορά στο τέλος.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(Α. HERRERA): Kαλαφάτης, Φιλοκράτους, Ramma, Herrera, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Rodolfo,Cobridge.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Oικονομίδης, Ασπιώτης, Viller, Ευσταθίου, Freire, Γ. Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Μιχαήλ, Καλός, Γιωργαλλάς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Α’ Κ. Κογιώνης – Β’ Ν. Αντωνίου

ΕΠΟΠΤΕΣ: Α’ Μ. Πιττάλης – Β’ Σ. Ιωάννου

ΣΗΜΕΙΩΤΕΣ: Α’ Ε. Σιαπάνη – Β’ Π. Θεοδώρου

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σ.Σεργίου

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1.Παφιακός (3) 3-0 9-0 09
2.Ομόνοια (3) 3-0 9-3 09